Instytut Nauk o Sztuce

dr Aneta Borowik kuratorem wystawy „Ulica Bankowa”

30.10.2020 - 14:23 aktualizacja 30.10.2020 - 14:23
Redakcja: rr

Ulica Bankowa to jedna w wielu śródmiejskich arterii Katowic współcześnie kojarząca się przede wszystkim z Uniwersytetem Śląskim. Jej ciekawa historia jest jednak o wiele dłuższa i wiąże się nie tylko z tą stosunkowo młodą uczelnią, ale także z dziejami niemieckiej i polskiej bankowości, śląskiego ewangelicyzmu oraz przedwojennego i powojennego sportu i kultury. Na wirtualnej wystawie zostanie zaprezentowana historia istniejących budynków, takich jak dawny Bank Rzeszy, Ewangelicki Dom Związkowy czy Rektorat, ale także dziejeobiektów, których już nie ma, między innymi Miejskiego Ogrodu Naukowego, pierwszego polskiego sztucznego lodowiska „Torkat”, kortów tenisowych, boisk sportowych, a nawet „Motozbytu” – salonu sprzedaży i naprawy samochodów. Budynki te są lub były znaczącymi dziełami architektury zaprojektowanymi przez wybitnych architektów swoich czasów, między innymi Juliusa Habichta, Louisa Dame, Lucjana Sikorskiego, Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę, ale także wiązały się z sukcesami polskich i niemieckich sportowców w hokeju, łyżwiarstwie, piłce nożnej, lekkiej atletyce czy tenisie. Zapraszamy na nasz wirtualny spacer po ulicy Bankowej!

Czy wiecie że, przy ulicy Bankowej…
…znajdował się jeden z najważniejszych niemieckich banków?
… zbudowano pierwsze sztuczne lodowisko w Polsce?
…zorganizowano mistrzostwa Polski w tenisie ziemnym i łyżwiarstwie figurowym na lodzie?
… założono ogród botaniczny i pierwsze katowickie ZOO?
…zbudowano wzorcową szkołę sportową – dzisiejszy Rektorat?
…śpiewała Ella Fitzgerald?
…występowali koszykarze z Harlem Globetrotters?
…znajdowała się siedziba Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej?
…naprawiano i sprzedawano samochody?
…stoi najpiękniejszy budynek świata?

Plakat wystawy "Ulica Bankowa"