Badacze z naszego Instytutu (Michał Rakociński, Daria Książak, Agnieszka Pisarzowska i Leszek Marynowski) opublikowali na łamach prestiżowego czasopisma Gondwana Research artykuł dotyczący wpływu intensywnego podmorskiego wulkanizmu oraz aktywności hydrotermalnej na rozwój warunków beztlenowych w środowiskach morskich w trakcie tzw. środkowoturnejskiego (wczesny Karbon) zdarzenia beztlenowego. Zdarzenie sprzed około 355 milionów lat temu dotknęło liczne grupy morskich organizmów, ponieważ w skali globalnej pojawiły się warunki beztlenowe w morzach i oceanach. W oparciu o analizy geochemiczne oraz występowanie framboidów pirytowych udokumentowano rozwój warunków beztlenowych w morskich osadach z Alp Karnickich. Ponadto w badanym profilu po raz pierwszy udokumentowano w osadach dolnego karbonu znaczne (3650 ppb) anomalie rtęciowe świadczące o wzmożonym podmorskim wulkanizmie w tym czasie. Ten z kolei doprowadził do ocieplenia klimatu, wskutek którego doszło do deglacjacji Gondwany oraz globalnej transgresji. Badacze wiążą obecność wyraźnych anomalii rtęciowych z podmorskim wulkanizmem łukowym oraz aktywnością hydrotermalną, powiązanymi z kolizją pery-Gondwańskich terranów, takich jak Paleo-Adria i prawdopodobnie terranów Armorykańskich i/lub Noryckiego w trakcie pierwszej fazy orogenezy waryscyjskiej.
Badania te stanowią rozszerzone wyniki pracy magisterskiej mgr Darii Książak pt. Zapis środkowoturnejskiego zdarzenia beztlenowego w Kronhofgraben (Alpy Karnickie, Austria), która była realizowana pod opieką dr. hab. Michała Rakocińskiego w ramach kierowanego przez niego projektu badawczego NCN OPUS pt. Środowiska depozycji podczas zdarzenia wczesny Alum (wczesny karbon) na południowym szelfie Laurussii w świetle zintegrowanych badań geochemicznych i paleoekologiczno-facjalnych.
Rakociński, M., Książak, D., Pisarzowska, A., Marynowski, L. 2022. Mercury evidence of intense submarine volcanism and hydrothermal activity during a mid-Tournaisian anoxic event in the Carnic Alps. Gondwana Research 109, 225-238.