Właśnie ukazała się druga część bardzo wnikliwego badania poświęconego himalajskich obszarom chronionym. Grupa krajowych i międzynarodowych badaczy pod kierownictwem dr. Michała Apollo z naszego Instytutu, skupiła się na analizie obszarów chronionych w najwyższych górach świata. Kompleksowe prace badawcze składały się z dwóch etapów – przedstawionych jako odrębne prace.
W pierwszym etapie obszar całego regionu Himalajów poddano analizie fizycznogeograficznej, której celem było wykazanie potencjału przyrodniczego dla rozwoju turystyki wysokogórskiej w tym regionie. Drugi etap koncentrował się na identyfikacji i analizie problemów towarzyszących (wynikających) z rozwoju turystyki wysokogórskiej w regionie Himalajów, w odniesieniu zarówno do kwestii środowiskowych, jak i społeczno-ekonomicznych.
Według najlepszej wiedzy autorów jest to jedna z pierwszych prób holistycznego podsumowania makro-trendów w tym regionie, który jest globalnym barometrem turystyki górskiej.
Apollo, M., Andreychouk, V., Rawat, K., Mostowska, J., Jones, T.E., Rettinger, R., Maciuk, K., (2022). Himalayan nature-based tourism. Challenges for tourism and protected areas. International Journal of Conservation Science, 13(1), 249-266. https://ijcs.ro/public/IJCS-22-19_Apollo.pdf
Pierwszą część badań można znaleźć pod linkiem: https://ijcs.ro/public/IJCS-21-111_Apollo.pdf