Głównym celem wyjazdu było podtrzymanie, zacieśnienie i rozszerzenie współpracy międzynarodowej pozwalającej na dalszą eksplorację tematyki badawczej związanej ze zdrowiem psychicznym kobiet w ciąży oraz po narodzeniu dziecka.
W czasie pobytu badaczki nawiązały kontakt z naukowcami z innych ośrodków naukowych w Hiszpanii (m.in. z Uniwersytetu w Jaen, z Instytutu Psychologii, z Laboratorium Snu, z Wydziału Medycznego w Uniwersytecie Grenadzie). Zaplanowano wspólne działania naukowe (zwłaszcza badania, publikacje, udział w międzynarodowym projekcie COST) w obszarze zdrowia psychicznego i opieki perinatalnej nad ciężarną oraz zdrowia nowo narodzonego dziecka.
Dodatkowo w czasie trwania stażu dr Michalina Ilska i dr Anna Kołodziej-Zaleska brały udział w seminariach i wykładach ze studentami prowadzonych w ramach Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w Granadzie, uczestniczyły w spotkaniach i zajęciach psychoedukacyjnych dedykowanych kobietom w ciąży, prezentowały swoje badania w ramach prelekcji w medycznych ośrodkach uniwersyteckich.
Staż poza niezaprzeczalną wartością w rozwoju naukowym, pozwolił badaczkom również na poznanie organizacji pomocy medycznej i psychologicznej w praktyce klinicznej w Hiszpanii. Doświadczenie jest dla nich tym cenniejsze, iż mają udokumentowaną wspólnymi publikacjami współpracę z Oddziałem Ginekologii i Położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i ukończyły szkolenie specjalizacyjne w obszarze psychologii klinicznej, odbywając liczne staże kliniczne w wielu placówkach medycznych w Polsce. Stanowiło to punkt odniesienia dla rozumienia sposobów organizacji pomocy medycznej oraz transferu nauczania, badań i ochrony zdrowia.
Wyjazd dr Anny Kołodziej-Zaleskiej był częściowo finansowany z konkursu „Równość i różnorodność w badaniach naukowych” organizowanych w ramach Inicjatywy Doskonałości Badawczej w Uniwersytecie Śląskim.