październik 2023
Instytut Psychologii

dr Michalina Ilska i dr Anna Kołodziej-Zaleska na stażu naukowym w Uniwersytecie w Grenadzie w Hiszpanii

12.10.2023 - 09:58 aktualizacja 13.10.2023 - 15:25
Redakcja: michalinailska2
W okresie od 1 września do 30 września  2023 roku dr Michalina Ilska i dr Anna Kołodziej-Zaleska na zaproszenie znanego na świecie badacza z obszaru psychologii prenatalnej: profesora Rafaela A. Caparros-Gonzaleza, odbywały staż naukowy w Uniwersytecie w Granadzie w Hiszpanii. Zaproszenie wiązało się z możliwością odbycia stażu w roli Visiting Reserchers w Wydziale Nauk o Zdrowiu, mieszczącego się w najnowocześniejszym kampusie uniwersyteckim Health Sciences Technology Park (PTS). Jest to miejsce, które oferuje niezwykle innowacyjne połączenie nauczania akademickiego, badań naukowych, opieki zdrowotnej i transferu wiedzy.

Głównym celem wyjazdu było podtrzymanie, zacieśnienie i rozszerzenie współpracy międzynarodowej pozwalającej na dalszą eksplorację tematyki badawczej związanej ze zdrowiem psychicznym kobiet w ciąży oraz po narodzeniu dziecka.

W czasie pobytu badaczki nawiązały kontakt z naukowcami z innych ośrodków naukowych w Hiszpanii (m.in. z Uniwersytetu w Jaen, z Instytutu Psychologii, z Laboratorium Snu, z Wydziału Medycznego w Uniwersytecie Grenadzie). Zaplanowano wspólne działania naukowe (zwłaszcza badania, publikacje, udział w międzynarodowym projekcie COST) w obszarze zdrowia psychicznego i opieki perinatalnej nad ciężarną oraz zdrowia nowo narodzonego dziecka.

Dodatkowo w czasie trwania stażu dr Michalina Ilska i dr Anna Kołodziej-Zaleska brały udział w seminariach i wykładach ze studentami prowadzonych w ramach Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w Granadzie, uczestniczyły w spotkaniach i zajęciach psychoedukacyjnych dedykowanych kobietom w ciąży, prezentowały swoje badania w ramach prelekcji w medycznych ośrodkach uniwersyteckich.

Staż poza niezaprzeczalną wartością w rozwoju naukowym, pozwolił badaczkom również na poznanie organizacji pomocy medycznej i psychologicznej w praktyce klinicznej w Hiszpanii. Doświadczenie jest dla nich tym cenniejsze, iż mają udokumentowaną wspólnymi publikacjami współpracę z Oddziałem Ginekologii i Położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i ukończyły szkolenie specjalizacyjne w obszarze psychologii klinicznej, odbywając liczne staże kliniczne w wielu placówkach medycznych w Polsce. Stanowiło to punkt odniesienia dla rozumienia sposobów organizacji pomocy medycznej oraz transferu nauczania, badań i ochrony zdrowia.

Wyjazd dr Anny Kołodziej-Zaleskiej był częściowo finansowany z konkursu „Równość i różnorodność w badaniach naukowych” organizowanych w ramach Inicjatywy Doskonałości Badawczej w Uniwersytecie Śląskim.