Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  
Instytut Psychologii
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

dr Elżbieta Biolik dla Widzialnej Psychologii

23.02.2024 - 14:01 aktualizacja 23.02.2024 - 14:01
Redakcja: elzbietabiolik
Tytuł: „Psychiatra korpoświata”

Autor: Witold Misztal

Gatunek: książka popularnonaukowa

Wydawca: Oficyna Wydawnicza „Implus”

Zagadnienia psychologiczne: psychologia pracy i organizacji, kariera i rozwój zawodowy, psychologia kliniczna, diagnoza psychologiczna

Kto poleca: dr Elżbieta Biolik

 

Czy pracowaliście kiedyś lub marzyliście o pracy w korporacji? A może aktualnie macie taką pracę albo znacie kogoś, kto jest lub był pracownikiem korporacji? Czy fascynuje was korporacyjny świat ze swoimi potencjalnie sowitymi benefitami, możliwością współpracy w międzynarodowym środowisku, prestiżem i szansą na doskonalenie własnych kompetencji? A może wręcz przeciwnie – nie wyobrażacie sobie pracy w open space i przestrzegania sztywnych korporacyjnych procedur, a biurowa nowomowa budzi waszą zdecydowaną dezaprobatę? Niezależnie od tego, jaki jest wasz stosunek do pracy w korporacji, warto spróbować zagłębić się chociaż na chwilę w korpoświat i problemy jego obywateli.

Psychiatra Witold Misztal w opartej na własnych doświadczeniach z praktyki klinicznej książce zatytułowanej „Psychiatra korpoświata” zabiera nas w podróż po wyboistych drogach korporacyjnej kariery. Na książkę składają się wypowiedzi byłych lub obecnych pracowników korporacji – osób, które zdecydowały się podzielić swoimi, często niełatwymi, przeżyciami związanymi z zatrudnieniem w tego rodzaju firmach. Jako tło i komentarz do przytoczonych wspomnień i przemyśleń bohaterów zawartych w książce opowieści o funkcjonowaniu we współczesnych organizacjach służą powiązane z poszczególnymi wypowiedziami krótkie odautorskie dopiski, dotyczące z jednej strony pojęć używanych w korpoświecie, a z drugiej odnoszące się między innymi do wypalenia zawodowego, bezsenności, depresji czy pomocy psychologicznej dla osób w kryzysie. Całość dopełniają wywiady z osobami reprezentującymi szeroko pojęte nauki o organizacji dotyczące korpomowy i języka biznesu oraz komunikacji wewnętrznej w korporacjach.

Na poszczególnych stronach poznajemy historie anonimowych bohaterów książki – osób związanych ze światem biznesu. Ich opowieści składają się na żywy, złożony, niejednoznaczny obraz współczesnych organizacji, w których – w przypadku wielu pracowników – wstępne wysokie oczekiwania względem pracodawcy z etapów rekrutacji i adaptacji w nowym miejscu pracy, poczucie prestiżu zawodowego, często iluzoryczna szansa znacznego rozwoju zawodowego, obietnice bezpieczeństwa zatrudnienia i ponadprzeciętnych zarobków zderzają się z prozą organizacyjnego życia, czyli ilościowym i jakościowym przeciążeniem pracą, brakiem równowagi w relacjach między pracą a życiem osobistym oraz chronicznym stresem organizacyjnym. W rezultacie czytelnik – prowadzony krok po kroku przez meandry korporacyjnego życia – poznaje jego blaski i cienie, a także w szerszej, społeczno-gospodarczej perspektywie obserwuje stopniowy proces zmiany charakteru relacji między pracodawcą a pracownikiem. Ciekawym zabiegiem jest zestawienie przez autora terminów z zakresu psychologii organizacji, zarządzania zasobami ludzkimi, psychologii klinicznej i psychiatrii z przytaczanymi relacjami odnoszącymi się do pracy w korporacjach. W efekcie po lekturze tej książki nawet potencjalnie bezosobowe pojęcia (np. outsourcing czy small talk) nabiorą dla Was innego znaczenia, a obraz pracy w korporacji wyjdzie poza dychotomiczny, czarno-biały schemat.

img
return to top