wrzesień 2024
Instytut Psychologii

Pracownicy oraz studenci z Instytutu Psychologii UŚ gospodarzami oraz uczestnikami The 10th Conference of The Polish Society for Human and Evolution Studies (PTNCE 2024)

21.09.2024 - 12:48 aktualizacja 21.09.2024 - 12:49
Redakcja: michalinailska2

W dniach 17-20.09.2024 r. w przestrzeniach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbywała się konferencja naukowa pt. The 10th Conference of The Polish Society for Human and Evolution Studies, zorganizowana przez Instytut Psychologii UŚ oraz Polskie Towarzystwo Nauk o Człowieku i Ewolucji. W trakcie obrad konferencyjnych wyniki swoich badań zaprezentowało wielu badaczy reprezentujących polskie, europejskie i pozaeuropejskie ośrodki naukowe.

Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać czterech wykładów plenarnych, wygłoszonych przez naukowców prowadzących wpływowe badania w reprezentowanych przez siebie dziedzinach. Prof. Virpi Lummaa z Uniwersytetu w Turku (Finlandia) przedstawiła wyniki badań podłużnych mówiących o tym, jakie znaczenie z punktu widzenia zdrowia i przeżywalności dzieci ma funkcjonowanie ich w obrębie szerokiego grona krewnych. Prof. Martin Tovee (Northumbria University, Wielka Brytania) opowiedział o roli, jaką w badaniach nad preferowanymi sylwetkami kobiet i mężczyzn ma dopasowany do kontekstu kulturowego zestaw bodźców prezentowanych badanym osobom podczas prowadzenia tego rodzaju prac. Prof. Jenny Tung (Instytut Maxa Plancka, Niemcy) prezentowała dane pokazujące znaczenie statusu ekonomicznego i społecznego w życiu ludzi oraz innych naczelnych. Prof. Gregory Bryant (Uniwesytet Kalifornijski w Los Angeles, Stany Zjednoczone) zaprezentował natomiast osadzone w perspektywie ewolucyjnej analizy dotyczące funkcji śmiechu.

W czasie konferencji wyniki swoich prac zaprezentowali również pracownicy, studenci oraz doktorantki z Instytutu Psychologii UŚ. Łukasz Jach wygłosił przygotowaną wspólnie z Karoliną Kaszą i Mateuszem Hoholem prezentację pt. „Dangerous means larger. People’s responses about the size of animals depend on whether they are dangerous to humans”. Anna Mucha wystąpiła z przygotowaną wspólnie z Anitą Pollak i Ewą Wojtyną prezentacją pt. Evolutionary concepts and the healing properties of virtual nature for mental well-being”. Zuzanna Schneider i Marcin Moroń zaprezentowali plakat pt. “Are you going to manipulate me? Facial makeup and attribution of manipulativeness”. W trakcie obrad konferencyjnych zaprezentowano również plakaty pt. “So scary, so true! Relationships between opinions about horror movies, morbid curiosity, paranormal beliefs, and life history strategies” (autorzy: Baltazar Kaczmarzyk, Wiktoria Liszka, Alicja Mazur, Mateusz Mendrok, Janusz Pach, Emilia Rduch, Emilia Rypel, Emilia Warchałowska, Klaudia Zasucha i Łukasz Jach) oraz “Disarming jokes. Relationhips between humor, the Dark Triad traits, and styles of resolving couple conflicts” (autorzy: Ksenia Krotofil, Wiktor Łuniewski, Alicja Mazur, Emilia Rduch i Łukasz Jach).

Konferencji towarzyszył również cykl wykładów popularnonaukowych pt. „Współczesne ścieżki ewolucji”, adresowany do szerokiego grona odbiorców. Jego uczestnicy mieli okazję wysłuchać prezentacji badaczy z Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Konferencję PTNCE 2024 swoim patronatem objęli Dziekan Wydziału Nauk Społecznych UŚ w kadencji 2020-2024, Prof. Dr hab. Zenon Gajdzica, Dziekana Wydziału Nauk Społecznych UŚ w kadencji 2024-2028, Dra hab. Małgorzata Myśliwiec, Prof. UŚ oraz Dyrektorka Instytutu Psychologii UŚ, Dra hab. Katarzyna Ślebarska, Prof. UŚ. Konferencja stała się też częścią obchodów inicjatywy Katowice Europejskie Miasto Nauki 2024 i została wpisana do programu „Miasto – Region – Akademia”. Sponsorem konferencji był Ogólnopolski Panel Badawczy „Ariadna”.