Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Instytut Psychologii
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Fotorelacja pracowników IP ze Śląskiego Festiwalu Nauki

11.12.2024 - 15:20 aktualizacja 11.12.2024 - 20:14
Redakcja: michalinailska2

Śląski Festiwal Nauki już za nami. Święto Nauki zgromadziło w Katowicach wielu specjalistów i pasjonatów Nauki również z Instytutu Psychologii, UŚ. Nasi pracownicy zaprezentowali się w wielu obszarach. Gratulujemy i zapraszamy z rok!!

Dr Mariola Paruzel-Czachura, prof. UŚ, wygłosiła wykład pt. „Wokół wartości” oraz przeprowadzała eksperymenty naukowe na stanowisku pt. „Psychologia moralności”, w którym pomagali jej mgr Katarzyna Pypno-Blajda, Alicja König, Jakub Otte, Patryk Skałban, Aleksandra Krzyczmonik, Julia Zaraś, Sonia Bartodziej, Magdalena Misiak.

Dr Marcin Moroń zaprezentował tematykę wrażliwości środowiskowej osadzając popularny termin „wysokowrażliwej osobowości” w kontekście badań psychologii ewolucyjnej.

Dr Magda Bolek-Kochanowska z Panią Martą Pawlok opowiadały o granicy między normą i patologią i  intruzywnych, obsesyjnych myślach i przymusowych zachowań skoncentrowanych na ciele.

Dr Dagna Kocur, prof. UŚ mówiła czym jest wdzięczność w świetle badań naukowych, jej psychologiczne i społeczne korzyści oraz jej korzenie w różnych tradycjach kulturowych. Druga część spotkania miała charakter praktyczny – uczestnicy poznali ćwiczenia i nawyki wspierające rozwijanie wdzięczności w codziennym życiu.

Dr Michalina Ilska, prof. UŚ zaprezentowała tematykę ciąży i porodu z perspektywy zmian biologicznych i psychologicznych oraz potencjalnych trudności jakie te zmiany mogą nieć w obszarze zdrowia psychicznego kobiet.

dr Magdalena Sitko-Dominik wygłosiła wykład  „Gwiazdy, mapy miłosne i aplikacje – wyznaczanie trasy, której punktem końcowym jest miłość” oraz wspólnie z dr Anną Machnik-Czerwik (Uniwersytet Opolski) przeprowadziła warsztaty „Uczymy się żyć od nowa…” – rodzina wobec choroby nowotworowej”.

dr Agnieszka Skorupa była gościnią Sceny PULSAR, gdzie uczestniczyła w rozmowie z Katarzyną Czarnecką („Bladawce w kosmosie – czy człowiek nadaje się do dalekich podróży”). Dr Skorupa poprowadziła również dwa wykłady „Kosmiczna hiperstymulacja i polarne niedobodźcowanie – o znaczeniu bodźców w (nie)codziennym życiu” i „Astronauta 2.0 – selekcja psychologiczna do misji kosmicznych” (wraz z mgr Agnieszką Szczotką), oraz została zaproszona do udziału w debacie pt. „Kosmos szansą dla edukacji”.

Dr Anita Pollak, prof. UŚ czestniczyła w dwóch spotkaniach – debacie i wykładzie:

AI, etyka i ryzyko (8.12.2024)

Uczestnicy: prof. Cosimo Accoto, prof. Maurice Benayoun, prof. Maria Pia Rossignaud, dr inż. Karol Jędrasiak, dr Anita Pollak, prof. UŚ

Debata koncentrowała się na omówieniu potencjalnych zagrożeń związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w procesach informacyjnych, analizie zjawisk społecznych, weryfikacji transakcji oraz kreacji artystycznej. Z mojej perspektywy istotne było zwrócenie uwagi na emocjonalne reakcje, takie jak poczucie niesprawiedliwości czy nierównego traktowania, wywoływane przez decyzje podejmowane przez algorytmiczne systemy AI. W psychologii pracy i organizacji zjawisko to uwidacznia się szczególnie w procesach rekrutacyjnych, natomiast w psychologii zdrowia dotyczy sposobu interpretowania aktywności pacjentów oraz tendencji w korzystaniu z terapii cyfrowych.

Wykład (9.12.2024)

W trakcie wykładu zaprezentowałam wyniki eksperymentu przeprowadzonego w 2023 roku, dotyczącego wpływu trybu pracy oraz występowania błędów w funkcjonowaniu robota współpracującego na poziom odczuwanego stresu. Analizowano w nim także moderującą rolę zaufania – zarówno poznawczego, jak i afektywnego – w relacji między działaniem robota a stresem. Słuchacze szczególnie zainteresowali się procedurą badawczą, wykorzystanymi kwestionariuszami oraz urządzeniami pomiarowymi. Było to pierwsze doświadczenie, w którym omawiałam kwestię konsekwencji zmieniających się warunków pracy – wynikających ze współpracy z robotami – przed młodszą publicznością, w tym dziećmi, zwracając uwagę na konieczność zapewnienia odpowiednich warunków dla efektywnej i satysfakcjonującej współpracy ludzi i robotów.

dr Anna Kołodziej-Zaleska, prof. UŚ zaprezentowała na Scenie Głównej efekty swojej pracy ze studentkami psychologii UŚ jako laureatki konkursu doskonałości dydaktycznej „Współmyślenie, Współdziałanie” EMNK 2024!.

Autorki nowego e-booka „Kompas dla rodziców” miały przyjemność wystąpić 9 grudnia na Scenie Głównej Śląskiego Festiwalu Nauki jako laureatki konkursu doskonałości dydaktycznej „Współmyślenie, Współdziałanie” EMNK 2024! Magistrantki w Instytucie Psychologii: Hanna Błoch, Natalia Morawiec, Klaudia Olszewska, Julia Pawełczak i Dominika Plewniak pod mentorską opieką dr Anny Kołodziej-Zaleskiej, prof UŚ promowały na Śląskim Festiwalu Nauki e-booka, popularyzując wiedzę o rozwoju dziecka i rodziny.

Efekt prac zespołu: darmowego e-booka można pobrać, klikając w link: https://us.edu.pl/instytut/ip/nauka/publikacje-2/e-booki/kompas-dla-rodzicow-wiedza-o-rozwoju-dziecka-i-rodziny-w-pytaniach-i-przyjaznych-odpowiedziach/

Już niebawem druga część!

return to top