« Kwi
Instytut Psychologii

Badania z obszaru psychologii prokreacji

I Cope Project - International I Cope Project - International
left img

Kierownik projektu: Marci Lobel, Ph.D.; Director, Stress And Reproduction (STAR) Lab Principal Investigator, Dr. Heidi Preis & Dr. Brittain Mahaffey

The Stony Brook Pregnancy Project, Stony Brook University, USA

Członkowie zespołu badawczego PL: dr Michalina Ilska, dr Anna Kołodziej-Zaleska (UŚ), dr Anna Brandt-Salmerii (UŚ),

Ośrodki badawcze biorące udział w projekcie:

The Stony Brook University, USA;

Silesian University, Poland,

Heinrich-Heine University Düsseldorf, Germany;

Nursing, University of Granada (Spain);

University of Udine, Italy;

International Academy for Human Sciences and Culture, Switzerland;

University of Zurich, Switzerland;

Bar-Ilan University, Israel;

The Hebrew University of Jerusalem, Israel;

Hadassah Medical Center, Israel

Cel: Celem pracy z jest ocena zdrowia psychicznego kobiet ciężarnych w trakcie pandemii Covid-19 z uwzględnieniem aspektów społecznych i kulturowych.

Grupa badawcza: kobiety ciężarne

Termin realizacji: marzec 2021r

I Cope Project I Cope Project

Kierownik projektu: dr Michalina Ilska

Członkowie zespołu badawczego: dr Anna Kołodziej-Zaleska (UŚ), dr Anna Brandt-Salmerii (UŚ),

Cel: Celem pracy z  jest ocena doświadczeń i  sposobów radzenia sobie kobiet ciężarnych w dobie pandemii Covid-19.

Grupa badawcza: 1200 kobiet ciężarnych

Termin realizacji: grudzień2020 r.

Kontakt: michalina.ilska@us.edu.pl

Publikacja: Ilska, M., Kołodziej-Zaleska, A., Brandt-Salmeri, A., Preis, H., & Lobel, M. (2021). Pandemic-Related Pregnancy Stress Assessment–Psychometric Properties of the Polish PREPS and its Relationship with Childbirth Fear. Midwifery, 102940. doi: https://doi.org/10.1016/j.midw.2021.102940 Impact Factor = 1.778/ MNiSW: 100p.

Adaptacja kwestionariusza lęku porodowego Wijma (Wijma Deli(...) Adaptacja kwestionariusza lęku porodowego Wijma (Wijma Delivery Expectancy/Experience Questionnaire (W-DEQ) version A)

Kierownik projektu: dr Michalina Ilska

Członkowie zespołu badawczego: dr Anna Kołodziej-Zaleska (UŚ), mgr Anna Brandt-Salmerii (UŚ), lek. Ewa Banaś (Kliniczny Oddziała Ginekologiczno-Położniczy, Szpital Miejski Ruda Śląska); Hanna Gelner (SWPS Warszawa)

Cel: Celem pracy z  jest ocena przydatności narzędzia Wijma Delivery Expectancy/Experience Questionnaire (W-DEQ) version A, służącego do oceny lęku porodowego w populacji polskiej. Narzędzie zbudowane jest z 33 pytań ocenianych na 6-stopniowej skali. Kwestionariusz lęku porodowego Wijma (W-DEQ) jest obecnie najczęściej używaną na świecie skalą do mierzenia lęku przed porodem, na chwilę obecną nie wykorzystywanym w badaniach polskich. W Polsce brak jest narzędzi, o dobrych parametrach psychometrycznych, które mierzą ten specyficzny konstrukt jakim jest lęk przed porodem.

Grupa badawcza: 400 kobiet ciężarnych po 32 t.c.

Termin realizacji: wrzesień 2020 r.

Kontakt: michalina.ilska@us.edu.pl

Publikacja: Ilska M, Brandt-Salmeri A. i in. (2021). Factors associated with fear of childbirth among Polish pregnant women. Scientific Reports, 11(1), 4397. DOI:10.1038/s41598-021-83915-5 Impact Factor = 3.998/ MNiSW: 140p.

Severity of early symptoms of postpartum depression and asse(...) Severity of early symptoms of postpartum depression and assessment of pain in women in the early puerperium following vaginal delivery and caesarean section

Kierownik projektu: dr Michalina Ilska

Członkowie zespołu badawczego:  lek. Ewa Banaś (Kliniczny Oddziała Ginekologiczno-Położniczy, Szpital Miejski Ruda Śląska); lek. Katarzyna Gregor (Kliniczny Oddziała Ginekologiczno-Położniczy, Szpital Miejski Ruda Śląska); dr n. med. Aleksander Ilski (Kliniczny Oddziała Ginekologiczno-Położniczy, Szpital Miejski Ruda Śląska); dr hab. n. med. Wojciech Cnota (Kliniczny Oddziała Ginekologiczno-Położniczy, Szpital Miejski Ruda Śląska, ŚUM);

Cel: Celem pracy z  jest ocena natężenia wczesnych objawów depresji u kobiet we wczesnym połogu ze względu na rodzaj przebytego porodu (cięcie cesarskie vs poród siłami natury) oraz ewentualnych różnic w ocenie natężenia bólu u tej grupy pacjentek.

Grupa badawcza: 180 kobiet we wczesnym połogu

Termin realizacji: projekt zakończony

Kontakt: michalina.ilska@us.edu.pl

Publikacja: Ilska, M., Banaś, E., Gregor, K., Brandt-Salmeri, A., Ilski, A., & Cnota, W. (2020). Vaginal delivery or caesarean section – Severity of early symptoms of postpartum depression and assessment of pain in Polish women in the early puerperium. Midwifery, 87. https://doi.org/10.1016/j.midw.2020.102731. Impact Factor: 2.049/MNiSW: 100p.

return to top