wrzesień 2023

Nowość wydawnicza w Wydawnictwie Routledge

11.09.2023 - 11:38 aktualizacja 04.06.2024 - 19:01
Redakcja: michalinailska2
„Mental Health and Quality of Life of Adolescents with Physical, Intellectual and Developmental Disabilities: Perspectives of Parents and Children” jest owocem współpracy interdyscyplinarnego zespołu pedagogiczno-psychologiczno-socjologicznego z dwóch ośrodków akademickich: Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Autorami są: prof. dr hab. Zenon Gajdzica, dr hab. Stanisława Byra, prof. UMCS, dr Anna Kołodziej-Zaleska, dr Katarzyna Rutkowska i dr Daniela Dzienniak-Pulina.

Książka została wydana w prestiżowym zagranicznym wydawnictwie Routledge. Podejmuje ważną i niezwykle aktualną problematykę jakości życia związanej ze zdrowiem młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnością ruchową oraz ze spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD). Prezentowana problematyka rozpatrywana jest w podejściu skoncentrowanym na zasobach osobistych i społecznych, w tym edukacyjnych, ważnych w kształtowaniu zdrowia oraz jakości życia związanej ze zdrowiem. Głównym złożeniem opisanego w książce projektu badawczego było uwypuklenie pozytywnych aspektów w kondycji psychospołecznej młodzieży z niepełnosprawnościami.

Badania prezentowane w książce prowadzone były w podejściu diadycznym, uwzględniającym również perspektywę rodziców. Zestawiona percepcja młodzieży i jej rodziców wskazała na pewne podobieństwa, jak i różnice oraz dostarczyła interesujących przesłanek do dyskusji nad pojmowaniem zasobów, zdrowia oraz jakości życia związanej ze zdrowiem.

Wyniki raportowanych w książce badań wskazują na konieczność kierunkowej dbałości o zasoby, gdyż przekłada się na wzmocnienie i poprawę jakości życia związanej ze zdrowiem, co nabiera szczególnego znaczenia w grupie młodzieży doświadczających niepełnosprawności,  ale także w grupie ich rodziców czy opiekunów.

Książka dedykowana jest osobom zainteresowanym problematyką zasobów psychospołecznych oraz jakością życia związaną ze zdrowiem. Może okazać się wartościowym źródłem wiedzy dla praktyków, terapeutów, osób zajmujących się na co dzień pracą i wspieraniem młodzieży z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin. Kierowana jest również do badaczy, wykładowców, studentów nauk społecznych, medycznych czy nauk o zdrowiu. Zainteresuje pedagogów, psychologów, pracowników opieki społecznych, a także samych rodziców i opiekunów.

Cytacja: Gajdzica, Z., Byra, S., Kołodziej-Zaleska, A., Rutkowska, K., & Dzienniak-Pulina, D. (2023). Mental Health and Quality of Life of Adolescents with Physical, Intellectual and Developmental Disabilities: Perspectives of Parents and Children. Taylor & Francis.