Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
sierpień 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Instytut Psychologii
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

dr Monika Stojek, prof. UŚ wraz z zespołem laboratorium THrivE Lab uczestniczyła w International Conference on Psychology w Pradze

13.08.2024 - 12:45 aktualizacja 27.08.2024 - 12:41
Redakcja: michalinailska2
W dniach 22-25 lipca, dr Monika Stojek, prof. UŚ wraz z zespołem Laboratorium Traumy, Zdrowia i Odżywiania (THrivE Lab) uczestniczyła w International Conference on Psychology w Pradze.

dr Stojek wraz z zespołem przedstawiła dwa wystąpienia prezentujące wyniki badań związane z NCN-owskim grantem Opus pt. „Związek pomiędzy symptomami PTSD, zachowaniami żywieniowymi i zdrowiem fizycznym: Korelaty zapalne, kardiometaboliczne, i psychofizjologiczne.”

Dwa wystąpienia: 

1/ „Profiles of individuals with PTSD symptoms and food addiction: Relationships with body mass and sex”

2/ „Association of PTSD and food addiction with inflammation and cardiometabolic health”

W trakcie wydarzenia, doktorantki UŚ mgr Julia Celban i mgr Maryla Sokołowska zaprezentowały część swoich badań doktorskich. 

Mgr Julia Celban wystapiła z referatem: „Borderline personality disorder symptoms as predictors and mediators of maladaptive daydreaming”

Wystąpienie dotyczyło zaburzenia nadmiernego marzycielstwa (maladaptive daydreaming; MD) polegającego na wielogodzinnym fantazjowaniu, które zakłóca codzienne funkcjonowanie jednostki. Zaprezentowane wyniki wskazały, że objawy zaburzenia osobowości borderline, dysocjacja oraz dysregulacja emocjonalna przewidują dezadaptacyjne fantazjowanie. Najsilniejszym predyktorem, jak i również mediatorem między objawami zaburzenia osobowości borderline a MD była dysocjacja. Uzyskane rezultaty pozwalają na przypuszczenie, że dysocjacja jest istotną zmienną, na której należy się skupić w procesie leczenia osób z MD. 

mgr Maryla Sokołowska wystąpiła z referatem: „Relationship between unrequited love and compassion in the context of depression”. Przedstawiane dane dotyczyły objawów depresyjnych u osób z doświadczeniem nieodwzajemnionej miłości oraz roli jaką odgrywa współczucie w łagodzeniu tych objawów. Prezentowane badanie jest częścią mojej pracy doktorskiej.

img
return to top