Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Instytut Psychologii
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

dr Elżbieta Biolik dla Widzialnej Psychologii

16.11.2024 - 20:36 aktualizacja 16.11.2024 - 20:47
Redakcja: elzbietabiolik
Tytuł: „Praktykant” (2015)

Tytuł oryginalny: The Intern

Reżyseria i scenariusz: Nancy Meyers

Gatunek: komedia

Zagadnienia psychologiczne: kariera i rozwój zawodowy, inkluzja w miejscu pracy, zarządzanie różnorodnością pokoleniową, mentoring, przywództwo, zespół pracowniczy, dobrostan psychiczny

Kto poleca: dr Elżbieta Biolik

 

Czy praca stanowiła dla Was kiedyś wyzwanie? Czy skłaniała Was do wychodzenia poza schematy, uczenia się nowych rzeczy, zdobywania kompetencji i większej otwartości na innych? Czy ludzie, z którymi pracowaliście, byli dla Was inspiracją i źródłem wsparcia? Czy dzięki nim udało się Wam przełamać własne bariery, lęki i obawy na drodze rozwoju zawodowego? A może po prostu marzycie o pracy, która będzie czymś więcej niż źródłem zarobku?

Tematyka samorealizacji w pracy i dzięki pracy, kształtowania pozytywnych postaw i zachowań organizacyjnych czy tworzenia wspierającego klimatu organizacyjnego od dawna jest domeną psychologii organizacji. W szczególności pozytywna psychologia organizacji uwypukla pozytywne aspekty funkcjonowania człowieka w organizacji i zachęca do ich wdrożenia.

Właśnie o tej „jasnej” stronie pracy, czyli o tym, co dobre i inspirujące w funkcjonowaniu pracowników, zespołów pracowniczych oraz samych organizacji, opowiada film „Praktykant” z 2015 roku w reżyserii Nancy Meyers. Fabuła filmu opiera się na przewrotnym pomyśle przyjęcia na staż zawodowy w internetowym sklepie z branży modowej osoby będącej na emeryturze. Lekka, komediowa forma sprawia, że z uwagą śledzimy losy tytułowego stażysty (w polskim tłumaczeniu „Praktykanta”) – ponad 70-letniego Bena, który podejmuje wyzwanie polegające na powrocie do pracy zawodowej. Obserwujemy jego zmagania związane z opanowaniem nowoczesnych narzędzi technologicznych, dopasowaniem do zespołu złożonego ze znacznie młodszych współpracowników oraz zdobyciem szacunku i uznania ze strony wymagającej przełożonej. Z drugiej strony mamy możliwość śledzenia reakcji innych w momencie pojawienia się nietypowego stażysty w organizacji. Dodatkowo wraz z rozwojem fabuły przekonujemy się nie tylko, w jaki sposób Ben zmienia się pod wpływem nowej pracy, ale też jak jego obecność wpływa na innych pracowników i atmosferę w miejscu pracy.

W rezultacie historia, którą obserwujemy na ekranie, pozostawia nas nie tylko z uśmiechem na twarzy, ale też z garścią – podanych w przyjemnej formie – refleksji dotyczących zagadnień istotnych dla funkcjonowania współczesnych organizacji, takich jak: inkluzja i różnorodność w miejscu pracy, dyskryminacja ze względu na wiek, mentoring, wsparcie społeczne i współpraca w środowisku pracy. Chociaż rozwiązania prezentowane w filmie mogą wydawać się w niektórych momentach uproszczone, to nie sposób odmówić filmowi Nancy Meyers pozytywnego przesłania i potencjału do inspirowania widza do odważnego podejmowania wyzwań zawodowych, czerpania z doświadczeń innych i świadomego kształtowania własnej kariery zawodowej. Jeśli Wy również pragniecie poczuć tę inspirację – zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, „Praktykant” to historia dla Was.

img
return to top