Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Instytut Psychologii
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

dr Agnieszka Skorupa gościem Psychologicznego Domu Kultury

30.11.2022 - 17:26 aktualizacja 22.03.2023 - 09:47
Redakcja: michalinailska2

Tytuł: „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”, 2017

Autor: Anna Kamińska

Gatunek: biografia

Zagadnienia psychologiczne: psychologia narracyjna, psychologia osobowości, psychologia męskości i kobiecości, psychologia sportu, zachowanie człowieka w sytuacjach skrajnych i ekstremalnych

Kto poleca: dr Agnieszka Skorupa

Każdy człowiek niesie ze sobą niezwykłą historię. Mnogość wydarzeń spotykających nas na co dzień, zmieniające się w trakcie naszego życia tło społeczne i historyczne, rodzina, z której pochodzimy wraz ze wszystkimi jej wadami i zaletami –wszystko to składa się na naszą tożsamość i kształtuje nas jako osoby. Dlatego też każda możliwość wysłuchania historii życia konkretnego człowieka to spotkanie wręcz bezcenne, nie tylko dla psychologów. Zdarza się jednak, że historie życia niektórych ludzi przykuwają naszą uwagę mocniej, niż innych. Tak może być w przypadku historii wybitnej polskiej himalaistki, Wandy Rutkiewicz.

Anna Kamińska snując niezwykle wciągającą narrację biograficzną zatytułowaną „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” przybliża nam postać nieprzeciętnej polskiej sportsmenki. Czy daje nam ona jednak pewność na temat tego, jaka naprawdę była Wanda Rutkiewicz? Być może żeby ją zrozumieć, należy przede wszystkim kierować się zapisami wywiadów i nagrań, w których Wanda sama opowiadała o swoim życiu? Ale przecież każdy z nas prezentuje publicznie tylko to, co chce żeby było ujawnione. Co więcej, jako ludzie różnimy się poziomem wglądu i zrozumienia rzeczywistych psychologicznych podstaw naszego zachowania. A może lepiej wsłuchać się w opowieści, które snują żyjący jeszcze przyjaciele, krewni i współpracownicy Wandy? Tylko czy nie jest tak, że z każdym człowiekiem łączy nas inna relacja, w której odsłaniamy się na tyle, na ile czujemy się bezpiecznie? Do tego zaś cudze spostrzeganie naszej osoby jest przefiltrowane przez emocje i doświadczenia tych, z którymi wchodzimy w relację, co również może oddalać od poznania prawdy.

Jak zatem zrozumieć nieustanną ekspozycję na sytuacje graniczne, wtedy gdy Wanda wchodząc na kolejny szczyt każdorazowo ryzykowała zdrowiem i życiem? Skąd dowiedzieć się jakie koszty emocjonalne naprawdę ponosiła doświadczając w swoim życiu – pośrednio lub bezpośrednio – śmierci kilkudziesięciu bliskich osób? Jak wczuć się w sytuację bycia kobietą w męskim, rywalizującym świece wypraw wysokogórskich, gdzie presja bycia najlepszą polską sportsmenką, pierwszą europejską na Evereście, czy topową światową wspinaczką musiała być ogromna? Wiele pytań o życie, a także o śmierć Wandy pozostanie dla na już na zawsze bez odpowiedzi. Jednak dzięki biografii autorstwa Anny Kamińskiej, która pozwala na wielogłos ludzkich opowieści, dokumentów i nagrań, możemy próbować na własny sposób zrozumieć tę wybitną postać polskiego himalaizmu, a za razem, po prostu, człowieka – Wandę Rutkiewicz.

img
return to top