Instytut Pedagogiki

Nowa publikacja autorstwa Łukasza Kwadransa i Sławomira Stasiorowskiego

29.07.2024 - 09:00 aktualizacja 29.07.2024 - 09:00
Redakcja: tomaszhuk
Prezentowana książka zatytułowana „Diagnoza i metodyka w pracy kuratorów sądowych wykonujących orzeczenia w sprawach karnych” autorstwa Łukasza Kwadransa i Sławomira Stasiorowskiego powstała w ramach badań prowadzonych w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie. Inicjatorem badań, a następnie kierownikiem projektu był S. Stasiorowski, który we Wstępie objaśnia: „Celem głównym prezentowanych badań było ujawnienie metod pracy wychowawczo-resocjalizacyjnej i profilaktycznej stosowanych przez kuratorów sądowych wykonujących orzeczenia w sprawach karnych wobec podopiecznych – skazanych i sprawców przestępstwa. Właściwe zaprezentowanie możliwych form oddziaływania na sprawcę przestępstwa wymagało jednak uprzedniego przeprowadzenia szczegółowej analizy funkcjonowania kuratorskiej służby sądowej, wykonującej orzeczenia w sprawach karnych w wymiarze sprawiedliwości, w tym poprzez analizę statystyczną w ujęciu wieloletnim. Celem tego zabiegu było ukazanie ewolucji kuratorskiej służby sądowej w drugiej dekadzie XXI wieku zarówno co do zakresu zadań, obowiązków i uprawnień, jak i pod względem organizacyjnym i ustrojowym, który pozwala nakreślić przyszłe alternatywne kierunki rozwoju – także biorąc pod uwagę aspekt jakościowy, tj. sposób prowadzenia oddziaływań właściwych służbie kuratorskiej”. Jak podkreślają Autorzy, badania przeprowadzono w strategii jakościowej i ilościowej, co stanowi niewątpliwy walor zaprezentowanych w monografii analiz, co też odnotowuje z uznaniem recenzent wydawniczy pracy dr hab. Krzysztof Sawicki, prof. Uniwersytetu w Białymstoku. Z kolei drugi z recenzentów dr Michał Szykut z Katedry Kryminalistyki Akademii Nauk Stosowanych w Pile, podkreśla, że „praca okazuje się interesująca zarówno dla badaczy zainteresowanych problematyką wykonywania orzeczeń sądów poza zakładami karnymi w Polsce, a także praktyków, którzy codziennie doświadczają zidentyfikowanych w raporcie trudności i ograniczeń”.