Instytut Sztuk Plastycznych

Niesamowita wystawa

12.10.2020 - 14:30 aktualizacja 12.10.2020 - 14:38
Redakcja: Krzysztof Kasprzyński

Dr hab. Stefan Lechwar, prof. UŚ oraz dr hab. Tomasz Kipka, prof. UŚ z Instytutu Sztuk Plastycznych WSNE na 2020 Ulsan Oesol Hangeul Hanmadang International Typography Poster Exhibition

Z okazji obchodzonego w Ulsan Święta Alfabetu* trwa niezwykła wystawa, na której swoje plakaty typograficzne prezentuje parudziesięciu koreańskich artystów oraz zaproszeni goście zagraniczni z 15 państw, którzy w swojej twórczości, jako środkiem wyrazu, posługują się kompozycjami literniczymi. Łącznie obejrzeć można 48 plakatów z 16 krajów.

Impreza ma na celu ukazanie potęgi znaków piśmienniczych różnych kultur, służących komunikowaniu się a także kreowaniu ekspresji artystycznej. Głównym bohaterem tego święta jest koreański hangeul*, niemniej obecność dzieł artystów z całego świata, ukazuje go w szerszym, międzykulturowym kontekście.

Nietuzinkowa ekspozycja, na którą składają się szpalery monumentalnych ksiąg z możliwością wertowania stronic, jest dziełem profesora Changa Sik Kim z San Jose State University w Kalifornii.

Przypomnijmy, że profesor Kim już kilkukrotnie odwiedzał nasz kraj oraz Uniwersytet Śląski przy okazji wystaw stowarzyszeń KSBDA i VIDAK, zrealizowanych na zaproszenie Stefana Lechwara, a także w celu swojej indywidualnej prezentacji w Galerii Tecken w Radzionkowie, której gospodarzem jest Tomasz Kipka.

* Niemal 600 lat temu koreański król Sejong Wielki wynalazł dla swojego narodu alfabet, później nazwany hangeul, który stopniowo zastąpił powszechnie stosowane znaki chińskie i umożliwił rozpowszechnienie edukacji a także koreańskiej kultury. Hangeul jest alfabetem sztucznym, nie wynikającym z transformacji innych systemów piśmienniczych czy hieroglifów. Jest przy tym genialnie wymyślony i zaprojektowany. Mimo wielu oporów, trwających do początku XX wieku, jest dziś uznawany za alfabet oficjalny, a przez wielu otaczany bywa niemal kultem. 9 października przypada narodowe święto Korei Południowej – Święto Alfabetu.