dr hab. Krzysztof Dadak, prof. UŚ
Urodzony w 1964 roku w Oświęcimiu. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej na specjalności: Artystyczny druk sitowy na tkaninie. Absolwent Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom w 1989 roku na Wydziale Grafiki w Pracowni Technik Litograficznych prof. Jerzego Grabowskiego i Pracowni Malarstwa prof. Ryszarda Hungera. W latach 1988-1994 pracował na macierzystej uczelni na stanowisku asystenta w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Jacka Bigoszewskiego. W 2001 zrealizował przewód doktorski, w 2013 przewód habilitacyjny. Obecnie pracuje na stanowisku profesora UŚ, na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Instytutu Sztuki w Cieszynie, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest członkiem ZPAP w Bielsku-Białej i międzynarodowego Stowarzyszenia „ Dílna Uměleckého Smaltu” w Czechach.
Dotychczasowy dorobek artystyczny w zakresie malarstwa, emalii artystycznej i rysunku koncentruje wokół zagadnień związanych z przestrzenią, czasem, światłem i strukturą wewnętrzną obrazu. Można wyróżnić w nim kilka wątków tematycznych, m.in. : Stół Jacka B., Impresje muzyczne, Wobec wielu rzeczywistości, Pejzaże symultaniczne, Żywioły, Struktury geometryczne, Koncert, Labirynt, Moje City. Największym dotychczas realizowanym cyklem prac jest cykl „Koncert”. Złożony z pod stu prac zestaw prac jest interpretacją malarską, asocjacji muzyczno-wizualnych z koncertu orkiestry symfonicznej. Emalia artystyczną zajmuje się od 2010 roku. Prace realizuje w niewielkim czeskim miasteczku Frýdlant nad Ostravicí w działającej tam Pracowni Emalii Artystycznej i Hucie „Beskyd”. Prace prezentował na dwudziestu ośmiu wystawach indywidualnych i ponad stu pięćdziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach: Muzeum Bielska-Białej na Zamku Sułkowskich , Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega, Museum of Enamel Art in Dnipropetrovsk /Ukraina/, Dům umění, Frýdlant nad Ostravicí /Czechy/.
Doświadczenia wynikające z pracy pedagogicznej na uczelni wykorzystuje w działal-ności edukacyjnej, społecznej i popularyzatorskiej. Poza pracą na uczelni współpracuje z Zespołem Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej, prowadzi również warsztaty plastyczne dla młodzieży i twórców nieprofesjonalnych.