Instytut Sztuk Plastycznych

dr hab. Hanna Grzonka-Karwacka, prof. UŚ

Ukończyła studia na cieszyńskim Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1999), od 2005 zatrudniona na macierzystym wydziale, gdzie prowadzi pracownię rysunku. W 2009 zrealizowała doktorat w zakresie Sztuk Pięknych, w 2019 otrzymała stopień doktora habilitowanego. Profesor UŚ. W swojej twórczości artystycznej zajmuje ją problem tożsamości, pamięci i postpamięci. Interesuje ją przede wszystkim ślad pamięciowy – engram, który pomimo, że niejednokrotnie powstał w dzieciństwie, nie przeminął, nie uległ degradacji i nie poddał się zniekształceniom. Posługuje się różnego rodzaju medium: grafiką eksperymentalną, rysunkiem, obiektem. Uczestniczka rezydencji artystycznych (North Wales School of Arts and Design, Wrexham, Wielka Brytania, 2008; Guanlan Original Printmaking Base, Chiny, 2012). Autorka warsztatów i akcji artystycznych. Swoje prace prezentowała na ponad 20 wystawach indywidualnych oraz ponad 100 zbiorowych, w kraju i za granicą. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010). Laureatka nagród i wyróżnień.

Hanna Grzonka-Karwacka (@hannagrzonka) • Instagram photos and videos