Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
kandydat
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Aleksandra Hałat – ambasadorka kierunku studiów

14.10.2022 - 13:54 aktualizacja 27.10.2022 - 09:59
Redakcja: MD

Poznaj ambasadorki i ambasadorów #NaszUniwersytet!

dr

Aleksandra Hałat

ambasadorka kierunku:

Pianistka, kameralistka, laureatka wielu nagród. Jej zainteresowania badawcze to muzyka kompozytorów polsko-żydowskich, sztuka muzyczna kobiet oraz zagadnienia związane z wpływem muzyki klasycznej, kameralnej, improwizowanej na rozwój dziecka.

Aleksandra Hałat - zdjęcie portretowe
Fot. Małgorzata Dymowska, mat. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Pianistka, kameralistka, wykładowczyni, badaczka. 

Wykładowczyni w Instytucie Sztuk Muzycznych na Uniwersytecie Śląskim. Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz dwuletnich studiów w Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu w Austrii. Stypendystka AIMS (American Institute for Musical Studies) oraz VIP (International Pianists). 

Laureatka nagród na konkursach Buono &Bradshaw wraz z dr Agatą Hołdyk (Nowy Jork 2011) oraz Grieg Competition (Oslo 2010), członek ECMTA (European Chamber Music Teachers’ Association) z siedzibą w Estonii. 

Występowała w wielu miastach Polski, a także w Turcji, Anglii, Szkocji, Chorwacji, Czechach i na Słowacji. Szczególne miejsce w jej repertuarze zajmują dzieła kompozytorów emigracyjnych. 

Aleksandra Hałat ma w swoim dorobku trzy płyty: The Ways, integralnie związaną z pracą doktorską na temat twórczej i otwartej postawy pianisty w zespole kameralnym, Our World of 4 Hands, nagraną w duecie fortepianowym z dr Agatą Hołdyk, oraz Karol Rathaus – Piano Trios (2021) i Karol Rathaus – Chamber Works (2022). Jej ostatnie albumy, opublikowane przez wydawnictwo DUX, zostały objęte patronatem Programu II Polskiego Radia, TVP, Kultura, magazynu prestoportal.pl. Aleksandra Hałat jest autorką monografii: Transkrypcja w muzyce kameralnej jako przestrzeń dla interpretacji pianistycznej wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.

Jej zainteresowania badawcze to muzyka kompozytorów polsko-żydowskich, sztuka muzyczna kobiet oraz zagadnienia związane z wpływem muzyki klasycznej, kameralnej, improwizowanej na rozwój dziecka.

Pianistka od wielu lat, współtworzy i kreuje zespołami kameralnymi: Hałat Duo (wraz z dr. Marcinem Hałatem) oraz Ahha Piano Duo (z dr Agatą Hołdyk).

W 2018 zainicjowała projekt artystyczno-naukowy Karol Rathaus Project, którego ideą jest upowszechnienie – zarówno w kraju, jak i za granicą – twórczości żyjącego na emigracji polskiego kompozytora Karola Rathausa poprzez koncerty, wykłady, organizację festiwalu oraz wydawnictwa płytowe.

Dwukrotna laureatka grantu Swoboda badań realizowanego przez Uniwersytet Śląski. Założycielka fundacji Karol Rathaus Foundation, której misją jest promocja muzyki klasycznej oraz dialog międzykulturowy.

Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego

Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!

return to top