Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
kandydat
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Informacje praktyczne

Komunikacja w regionie

Wszystkie wydziały Uniwersytetu Śląskiego znajdują się w miastach z rozbudowaną siecią autobusowej i tramwajowej komunikacji miejskiej (Katowice, Sosnowiec, Chorzów, Cieszyn).

ZTM, ZGK, czyli komunikacja miejska (autobusy i tramwaje) ZTM, ZGK, czyli komunikacja miejska (autobusy i tramwaje)

Rozkłady jazdy oraz ceny biletów komunikacji miejskiej na terenie Katowic, Sosnowca, Chorzowa oraz innych miast Metropolii Śląsko-Zagłębiowskiej można sprawdzić na stronie ZTM. W przypadku Cieszyna takie informacje są dostępne na stronie ZGK Sp. z o.o.

PKP, czyli pociągi PKP, czyli pociągi

Kolej w Polsce nazywana jest w skrócie PKP, co oznacza: Polskie Koleje Państwowe. Rozkład jazdy pociągów można sprawdzić na stronie PKP. Bilety można kupić za pośrednictwem ww. strony internetowej, w kasach dworcowych (kasy działają tylko na dworcach w większych miastach), w automatach biletowych na dworcach. Połączenia kolejowe są obsługiwane przez kilku niezależnych przewoźników (Koleje Śląskie; PKP Intercity – EIP, EI, IC, TLK; Przewozy Regionalne – Regio).

PKS i busy, czyli autobusy dalekobieżne PKS i busy, czyli autobusy dalekobieżne

Państwowe i prywatne przedsiębiorstwa świadczące usługi przewozu autobusami dalekobieżnymi w Polsce są nazywane w skrócie PKS. W Katowicach takie autobusy odjeżdżają z dworca PKS, który mieści się w centrum miasta, przy ulicy Skargi 19. Połączenia autobusowe z Katowic i do Katowic można wyszukać na stronie internetowej PKS Katowice. W regionie działa też wielu przewoźników prywatnych funkcjonujących pod inną nazwą, np. FlixBusBus BrothersMatuszek. Autobusy i samochody takich linii prywatnych są potocznie określane nazwą „busy” lub „busiki”. W Katowicach odjeżdżają z przystanków ulokowanych w różnych miejscach w centrum miasta (np. dworzec PKS, plac Andrzeja).

Lotnisko Lotnisko

30 km od Katowic, w Pyrzowicach, znajduje się lotnisko (Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach). Połączenia lotnicze można sprawdzić na stronie portu lotniczego. Z lotniska do centrum Katowic kursuje autobus ZTM na trasie: Pyrzowice Port Lotniczy – Katowice Dworzec (linia ekspresowa AP2 lub AP3). Na trasie kursują także autobusy przewoźników prywatnych.

Dojazd do Akademików w Katowicach Dojazd do Akademików w Katowicach

Uwaga! Osoby, które nie posiadają ważnej legitymacji studenckiej, muszą kupować bilety normalne, a nie ulgowe.

Trasa: Pyrzowice, lotnisko – Katowice, dworzec PKP – Katowice-Ligota, akademiki

Osoba, która przyleciała na lotnisko w Pyrzowicach, musi najpierw dojechać autobusem do centrum Katowic. Rozkład jazdy autobusów ZTM relacji Pyrzowice Port Lotniczy – Katowice Dworzec (linia AP2 lub AP3) można sprawdzić tutaj. Orientacyjna cena biletu wynosi 14 PLN. Po przyjeździe na przystanek Katowice Dworzec należy przesiąść się do autobusu ZTM linii nr 12. Przystanek końcowy: Ligota Akademiki. Orientacyjna cena biletu wynosi: 3,20 PLN.

Trasa: Katowice, dworzec PKP – Katowice-Ligota, akademiki

Osoba, która do Katowic przyjechała pociągiem (PKP), musi zmienić środek transportu. Pod budynkiem dworca PKP znajduje się podziemny dworzec autobusowy (ZTM). Z dworca autobusowego najlepiej jechać autobusem linii nr 12. Przystanek końcowy: Ligota Akademiki. Orientacyjna cena biletu wynosi: 3,20 PLN.

Trasa: Katowice, dworzec PKS – Katowice, ulica Mickiewicza – Katowice-Ligota, akademiki

Osoba, która przyjechała do Katowic autobusem dalekobieżnym, wysiada na dworcu autobusowym (PKS), który mieści się przy ulicy Skargi. Stąd najlepiej iść na przystanek o nazwie Katowice Mickiewicza (przystanek ZTM przy ulicy Mickiewicza), a następnie wsiąść do autobusu linii nr 12. Przystanek końcowy: Ligota Akademiki. Orientacyjna cena biletu wynosi: 3,20 PLN.

Dojazd do Akademików w Sosnowcu Dojazd do Akademików w Sosnowcu

Uwaga! Osoby, które nie posiadają ważnej legitymacji studenckiej, muszą kupować bilety normalne, a nie ulgowe.

Trasa: Pyrzowice, lotnisko – Sosnowiec Dworzec PKP – Sosnowiec-Pogoń, akademiki

Osoba, która przyleciała na lotnisko w Pyrzowicach, musi wsiąść do autobusu linii AP2 i dojechać do przystanku Sosnowiec Dworzec PKP. Orientacyjna cena biletu to 14 PLN. Następnie musi zmienić środek transportu. Z dworca PKP w Sosnowcu do dzielnicy Pogoń, gdzie znajdują się akademiki, można się dostać tramwajami linii nr: 21, 26 lub autobusami linii nr: 813, 188, 150. Przystanek końcowy: Pogoń Akademiki (Sosnowiec). Orientacyjna cena biletu wynosi 3,20 PLN.

Trasa: Katowice, dworzec PKP – Katowice, ulica Skargi – Sosnowiec-Pogoń, akademiki

Osoba, która do Katowic przyjechała pociągiem (PKP), musi wyjść z budynku dworca i przejść na przystanek Katowice Piotra Skargi (przystanek ZTM przy ulicy Skargi). Punkt orientacyjny: centrum handlowe Supersam. Z przystanku Katowice Piotra Skargi do Sosnowca, do dzielnicy Pogoń, gdzie znajdują się akademiki, odjeżdżają autobusy linii nr: 40, 805, 807.  Przystanek końcowy: Pogoń Akademiki (Sosnowiec). Orientacyjna cena biletu wynosi 3,80 PLN.

Trasa: Katowice, dworzec PKS – Katowice, ulica Skargi – Sosnowiec-Pogoń, akademiki

Osoba, która przyjechała do Katowic autokarem, wysiada na dworcu autobusowym (PKS), który mieści się przy ulicy Skargi. Przy tej samej ulicy zatrzymują się autobusy ZTM. Punkt orientacyjny: centrum handlowe Supersam. Z przystanku Katowice Piotra Skargi do Sosnowca, do dzielnicy Pogoń, gdzie znajdują się akademiki, odjeżdżają autobusy linii nr: 40, 805, 807.  Przystanek końcowy: Pogoń Akademiki (Sosnowiec). Orientacyjna cena biletu wynosi 3,80 PLN.

Dojazd do Akademików w Cieszynie Dojazd do Akademików w Cieszynie

Uwaga! Osoby, które nie posiadają ważnej legitymacji studenckiej, muszą kupować bilety normalne, a nie ulgowe.

Trasa: Pyrzowice, lotnisko – Katowice, dworzec PKP – Katowice, pl. Andrzeja – Cieszyn, dworzec PKP, ulica Hajduka – Cieszyn, akademiki

Osoba, która przyleciała na lotnisko w Pyrzowicach, musi najpierw dojechać autobusem do centrum Katowic. Rozkład jazdy autobusów ZTM relacji Pyrzowice Port Lotniczy – Katowice Dworzec (linia AP2 lub AP3) można sprawdzić tutaj. Orientacyjna cena biletu wynosi 14 PLN. Z autobusu wysiada się na przystanku końcowym, w podziemiach dworca PKP. Z centrum Katowic do Cieszyna można dojechać busem (np. Bus Brothers). Busy z Katowic do Cieszyna odjeżdżają z placu Andrzeja, który znajduje się po południowej stronie dworca PKP. Rozkład jazdy można znaleźć tutaj. Przystanek końcowy: Cieszyn, dworzec PKP, przy ulicy Hajduka 10. Orientacyjna cena biletu wynosi 15 PLN. Spod cieszyńskiego dworca PKP do akademików można dojść pieszo (ok. 15 min.) lub dojechać autobusem ZGK linii nr 40. Autobus odjeżdża z przystanku o nazwie Cieszyn Hajduka (mieszczącego się przy ulicy Hajduka). Przystanek końcowy: Cieszyn UŚ. Orientacyjna cena biletu wynosi 3,40 PLN.

Katowice, dworzec PKP – Katowice, pl. Andrzeja – Cieszyn, dworzec PKP, ulica Hajduka – Cieszyn, akademiki

Z Katowic do Cieszyna można dojechać busem (np. Bus Brothers). Busy z Katowic do Cieszyna odjeżdżają z placu Andrzeja, który znajduje się po południowej stronie dworca PKP. Rozkład jazdy można znaleźć tutaj. Przystanek końcowy: Cieszyn, dworzec PKP, przy ulicy Hajduka 10. Orientacyjna cena biletu wynosi 15 PLN. Spod cieszyńskiego dworca PKP do akademików można dojść pieszo (ok. 15 min.) lub dojechać autobusem ZGK linii nr 40. Autobus odjeżdża z przystanku o nazwie Cieszyn Hajduka (mieszczącego się przy ulicy Hajduka). Przystanek końcowy: Cieszyn UŚ. Orientacyjna cena biletu wynosi 3,40 PLN.

Katowice, dworzec PKS – Katowice, pl. Andrzeja – Cieszyn, dworzec PKP, ulica Hajduka – Cieszyn, akademiki

Osoba, która przyjechała do Katowic autokarem, wysiada na dworcu autobusowym (PKS), który mieści się przy ulicy Skargi. Stąd należy iść na dworzec PKP, przejść podziemnym przejściem i wyjść po drugiej stronie dworca, gdzie znajduje się plac Andrzeja. Stamtąd odjeżdżają busy do Cieszyna (np. Bus Brothers). Rozkład jazdy można znaleźć tutaj. Przystanek końcowy: Cieszyn, dworzec PKP, przy ulicy Hajduka 10. Orientacyjna cena biletu wynosi 15 PLN. Spod dworca PKP do akademików można dojść pieszo (ok. 15 min.) lub dojechać autobusem ZGK linii nr 40. Autobus odjeżdża z przystanku o nazwie Cieszyn Hajduka (mieszczącego się przy ulicy Hajduka). Przystanek końcowy: Cieszyn UŚ. Orientacyjna cena biletu wynosi 3,40 PLN.

return to top