Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
kandydat
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Damian Absalon – ambasador kierunku studiów

26.09.2022 - 15:22 aktualizacja 27.10.2022 - 08:22
Redakcja: OO

Poznaj ambasadorki i ambasadorów #NaszUniwersytet!

dr hab. Damian Absalon, prof. UŚ

ambasador kierunku:

Prowadzi badania dotyczące nowoczesnych metod monitoringu jakości wód w aspekcie ich bezpieczeństwa toksykologicznego oraz bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę.

Damian Absalon – zdjęcie portretowe
Fot. Małgorzata Dymowska, mat. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Jestem z wykształcenia geografem, a moje zainteresowania badawcze od początku kariery naukowej były związane z hydrologią i gospodarką wodną. Prowadzę badania w trzech głównych nurtach interdyscyplinarnych badań w zakresie nauk o Ziemi i środowisku dotyczących: zależności między antropopresją, zanieczyszczeniem środowiska i stanem zdrowia ludzi, zmian jakości wody i odpływu w warunkach silnej i zróżnicowanej antropopresji, nowoczesnych metod monitoringu jakości wód w aspekcie ich bezpieczeństwa toksykologicznego oraz bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę.

Od momentu powstania Śląskiego Centrum Wody Uniwersytetu Śląskiego pełnię w nim funkcję zastępcy dyrektora ds. naukowych. Działalność Centrum obejmuje liczne dyscypliny nauki, w szczególności związane z fizycznymi, chemicznymi, biologicznymi i ekologicznymi aspektami wód, potamologię, limnologię, hydrogeologię, hydrometeorologię, hydrochemię, hydrobiologię oraz inne obszary dotyczące wód i środowiska. Jednym z najważniejszych zadań Centrum jest koordynacja interdyscyplinarnych badań prowadzonych na Uniwersytecie oraz u partnerów w obszarach związanych z wodą. W latach 2008–2016 pełniłem funkcję prodziekana Wydziału Nauk o Ziemi (2008–2012 ds. kształcenia oraz 2012–2016 ds. kształcenia i spraw studenckich) W 2007 roku otrzymałem Złotą Odznakę Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Od 2019 roku jestem przewodniczącym Państwowej Rady Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Moje najważniejsze badania i osiągnięcia naukowe obejmują: badania odpływu i jakości wody na obszarach górskich (Beskidy Zachodnie); badania antropogenicznych przeobrażeń odpływu i zmian powierzchniowej sieci hydrograficznej na obszarach poddanych silnej antropopresji; badania antropogenicznych zmian odpływu rzecznego na obszarach o różnym stopniu antropopresji (grant pt. Tendencje zmian obiegu wody w zlewni górnej Odry po wodowskaz Koźle); badania hydrologicznych zjawisk ekstremalnych na obszarach o zróżnicowanej antropopresji, między innymi udział w zespole Grantu Zamawianego pt. Ekstremalne zdarzenia meteorologiczne i hydrologiczne w Polsce; badania naturalnych i antropogenicznych zmian odpływu rzecznego na obszarach o zróżnicowanej antropopresji w warunkach zmieniającego się klimatu.

Jestem autorem ponad 260 publikacji naukowych oraz uczestnikiem kilkunastu projektów badawczych, w tym: projektu The protection of drinking water resources as well as protection measures against floods and droughts in an integrated land use management approach PROLINE-CE; projekt badawczego (POIG.01.01.02-24-078/09) Zintegrowany system wspomagający zarządzaniem i ochroną zbiornika zaporowego (ZiZOZap); projekt Czysta rzeka Szarlejka – rekultywacja terenów doliny rzeki Szarlejki na cele przyrodnicze; projektu Analiza stanu/potencjału ekologicznego poszczególnych zlewni w województwie śląskim oraz wpływu na ten stan planowanych zamierzeń w zakresie transportu wodnego, wraz z oceną niebezpieczeństwa nieosiągnięcia celów środowiskowych zawartych w planach gospodarowania wodami na obszarze dorzeczy Wisły, Odry i Dunaju; projektów Czysta Rzeka Wisła Why Not 2021 i Czysta Rzeka Odra Why Not 2022.

Jestem członkiem następujących organizacji zawodowych: Polskie Towarzystwo Geograficzne, Polskie Towarzystwo Geofizyczne, Stowarzyszenie Hydrologów Polskich, International Association of Hydrological Sciences, European Water Resources Association (EWRA), Commission of the International Geographical Union – The Commission on Land Degradation and Desertification (COMLAND).

Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego

Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!

return to top