kandydat

18.07.2023 - 14:07 aktualizacja 18.07.2023 - 15:20
Redakcja: MD
Tagi: Nowa Koncepcja Studiów
Studiując na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach zdobędziesz nie tylko gruntowne wykształcenie kierunkowe, ale dzięki Nowej Koncepcji Kształcenia wzbogacisz je o unikalne treści i kompetencje,  zindywidualizujesz swoją ścieżkę kształcenia, a przede wszystkim przygotujesz się na wciąż zmieniający się świat życia osobistego i pracy zawodowej.

Stworzymy Ci warunki dla rozwijania Twoich zainteresowań i pasji, ponieważ wszystko, co Cię rozwija składa się na dobrą edukację. Nowe podejście do nauczania języków obcych pozwoli Ci na bardziej efektywną ich naukę. Chcemy, by swobodne komunikowanie się w środowisku międzynarodowym nie stanowiło dla Ciebie problemu. Uczelnia zapewni Ci zajęcia przedmiotowe w językach obcych, wyjazdy na część studiów na zagraniczne uniwersytety, czy możliwości zajmowania się działalnością badawczą prowadzącą do międzynarodowych publikacji i udziału w konferencjach naukowych. Wiedza ekspercka i biegłość językowa dają poczucie pewności siebie. Dzięki swobodnym wyjazdom za granicę, poznasz nowych ludzi, nawiążesz przyjaźnie, skorzystasz z programu Erasmus plus czy będziesz uczestniczyć w błyskawicznych wymianach w ramach programu Transform4Europe, którego Uniwersytet Śląski jest częścią (to aż 10 europejskich krajów, które możesz odwiedzić!).

Studia na Uniwersytecie Śląskim charakteryzuje różnorodność form i treści zajęć. Oferujemy aż 86 kierunki, dając ci wybór z bogatej oferty, która odpowiada na oczekiwania obecnego rynku pracy.

img

Rozpoczynając studia od roku akademickiego 2023/24 będziesz mieć realny wpływ na kształtowanie wybranego przez siebie programu studiów. Rozumiemy przez to swobodny wybór przedmiotów dodatkowych, ogólnouniwersyteckich, które sprawią, że zestaw Twoich kompetencji po ukończeniu studiów będzie unikatowy.

Wzmocnienie kształcenia kierunkowego wybranymi przez Ciebie zajęciami z innych kierunków pozwoli Ci świadomie otwierać się na zmiany w otaczającej nas rzeczywistości, takiej jak szybki rozwój technologiczny czy przeobrażenia społeczne. Będziesz mogła i mógł wybrać zajęcia z sześciu obszarów wiedzy, która jest dziś niezbędna do dobrego funkcjonowania w życiu zawodowym i społecznym. Są to:

1. Cyfrowy świat – pozwoli Ci na poznanie kluczowych i aktualnych zagadnień technologiczno-społecznych świata cyfrowego i pokaże Ci jak bezpiecznie w nim funkcjonować.
  2. Ekspresja twórcza i krytyczne myślenie – zapoznasz się z kanonicznymi dziełami sztuki światowej i prześledzisz ludzkie potrzeby wyrażania emocji w muzyce, sztukach teatralnych i wizualnych czy w literaturze.
  3. Granice nauki – będziesz pracować nad umiejętnościami jasnego komunikowania o złożonych treściach naukowych oraz dowiesz się jakie są najważniejsze wyzwania, przed którymi stoi współczesna nauka.
  4. Zdrowie i rozwój osobisty – nauczysz się jak skutecznie zadbać o swój dobrostan psychofizyczny oraz dowiesz się jak rozpoznawać i podejmować decyzje dotyczące poprawy własnego zdrowia.
  5. Środowisko naturalne i technologie – dowiesz się jak wzajemnie wpływa na siebie środowisko naturalne i nowe technologie oraz jak przeciwdziałać czynnikom niszczącym środowisko. Będziesz mieć wiedzę, która pozwoli Ci promować odpowiednie postawy w swoim otoczeniu.
  6. Społeczeństwo obywatelskie i przedsiębiorczość – na zajęciach uzyskasz kompetencje do prowadzenia aktywnego życia obywatelskiego i ekonomicznego od zarządzania ekonomią domową po przedsiębiorczość zawodową.

Mamy nadzieję, że świat nauki i edukacji, który poznasz w Uniwersytecie Śląskim zafascynuje Cię, a nabywanie nowej wiedzy, którą samodzielnie wybierzesz, da Ci radość i pożytek.