Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
kandydat
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Perspektywy 2022 – Uniwersytet Śląski najlepszą uczelnią w województwie pod względem potencjału naukowego z wyróżniającymi się w kraju kierunkami!

28.07.2022 - 14:40 aktualizacja 28.07.2022 - 15:03
Redakcja: mb

Perspektywy 2022

W czerwcu opublikowany został coroczny ranking uczelni wyższych Perspektywy 2022, w którym porównane zostały wszystkie uczelnie publiczne i niepubliczne w kraju. Wynika z niego, że Uniwersytet Śląski jest najlepszą Uczelnią w województwie pod względem potencjału naukowego. Do stworzenia rankingu w tej kategorii brane są pod uwagę następujące czynniki: nasycenie kadry osobami o najwyższych kwalifikacjach, uprawnienia habilitacyjne i uprawnienia doktorskie.

Uniwersytet Śląski to najlepsze kierunki w kraju

Sukcesy naukowe idą w parze z wysoką jakością oferowanych kierunków studiów. Najwyżej ocenianym kierunkiem pozostaje geologia, która zajmuje 3. miejsce w kraju. Warto odnotować także doskonały wynik inżynierii materiałowej. Duża atrakcyjność tego kierunku potwierdzona jest pierwszym miejscem wśród wszystkich uczelni pod względem odsetka studentów zagranicznych.

Warto zauważyć tendencję wzrostową wyników uzyskanych w rankingu w porównaniu do ubiegłego roku. Uniwersytet Śląski ciągle się rozwija, ulepszając ofertę edukacyjną i zwiększając potencjał naukowy. Wiele kierunków oferowanych przez Uczelnię zajęło wyższe pozycje niż w zeszłym roku. Jednym z nich jest fizyka, która awansowała aż o 6. oczek (z 15. na 9. miejsce), ale także dziennikarstwo i komunikacja społeczna (z 19. pozycji na 13.), czy psychologia (z 18. miejsca przeniosła się na 13.). Natomiast filozofia oraz biotechnologia (studia II stopnia) zanotowały wzrost o 2 miejsca, plasując się kolejno na 11. i 15. pozycji. Kierunki takie jak: teologia, kulturoznawstwo oraz turystyka awansowały o jedno miejsce, zajmując odpowiednio 7., 8. i 19. miejsce.

img

Jakość i innowacyjność – przepustka do ścisłej czołówki uniwersytetów w Polsce

Ogólna pozycja Uniwersytetu Śląskiego wśród uniwersytetów w Polsce to w tym roku wysokie 8. miejsce. W rankingu wszystkich 96 uczelni podlegających ocenie Uczelnia uplasowała się na 27. pozycji. Zatem z roku na rok Uniwersytet Śląski jest coraz bliżej czołowych miejsc rankingu. W klasyfikacji doceniono jakość i innowacyjność nauki na UŚ oraz atrakcyjność prowadzonych kierunków studiów. Wysoka pozycja Uniwersytetu w kategorii TOP 10 najczęściej cytowanych artykułów naukowych, czy w zakresie patentów, rozwoju wykwalifikowanej kadry naukowej, a także silnej pozycji wybranych kierunków studiów przyczynia się do podejmowania kolejnych działań związanych
ze zwiększeniem oferty dydaktycznej w języku angielskim, ale także do  wzrostu liczebności kadry międzynarodowej czy nawiązywania współpracy w ramach międzynarodowych zespołów badawczych.

Zobacz nasze miasta akademickie!

Katowice

Cieszyn

Chorzów

Sosnowiec

return to top