Uniwersytet Śląski w Katowicach prowadzi rekrutację na Doskonalące studia podyplomowe dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzących zajęcia z uczniami o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych oraz Kwalifikacyjne studia podyplomowe Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka
i wsparcia rodziny.
- Oba programy finansowane są ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Poniżej znajdują się szczegółowe informacje o oferowanych programach.
Doskonalące studia podyplomowe dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzących zajęcia
z uczniami o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych
i edukacyjnych
Celem studiów jest podnoszenie kompetencji czynnych nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych w zakresie pracy z uczniami o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych.
Program studiów adresowany jest do czynnych nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych (głównie ogólnodostępnych i z oddziałami integracyjnymi), którzy chcą podnieść kompetencje w zakresie pracy z uczniem o zróżnicowanych potrzebach. Program przewiduje pogłębienie wiedzy w zakresie pedagogiki specjalnej oraz umiejętności indywidualizowania działań dydaktycznych. Będzie zawierał również zagadnienia związane z projektowaniem uniwersalnym, nowoczesną dydaktyką, aspektami prawnymi oraz planowaniem wsparcia rozwoju uczniów na podstawie przeprowadzonej diagnozy funkcjonalnej.
Czas trwania studiów: 2 semestry.
Liczba godzin: 140.
Miejsce realizacji zajęć:
- grupa 1 – Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ, ul. Bielska 62, 43-400 Cieszyn
- grupa 2 – Wydział Nauk Społecznych UŚ, ul. Grażyńskiego 53, 40-126 Katowice
Rekrutacja trwa do 19 kwietnia 2023 roku i odbywa się poprzez System Internetowej Rejestracji Kandydatów.
Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji i wymaganych dokumentów dostępne są na stronie internetowej studiów podyplomowych UŚ.
Kwalifikacyjne studia podyplomowe Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka i wsparcia rodziny
Celem studiów jest przygotowanie kadry do realizacji zadań w nowym międzyresortowym modelu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka (WWR) i wsparcia rodziny, a w szczególności wsparcia rodziny w jej naturalnym środowisku, pracy w interdyscyplinarnym zespole WWR, w skoordynowanej międzysektorowej sieci podmiotów WWR oraz w społeczności lokalnej.
Studia dedykowane są dla czynnych zawodowo nauczycieli: psychologów, pedagogów, logopedów oraz fizjoterapeutów posiadających przygotowanie pedagogiczne (nauczycielskie) zatrudnionych w szczególności w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, a także nauczycieli, którzy mają doświadczenie
w pracy z małymi dziećmi z placówek, w których obecnie realizowane jest wczesne wspomaganie rozwoju, nieposiadających kwalifikacji z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i jego rodziny.
Pierwszeństwo przyjęć mają kandydaci, których miejsce pracy umożliwia prowadzenie zajęć z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka zgodnie z art. 127 ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 1082) oraz przepisami wydanymi na podstawie art. 127 ust. 19 pkt 1 tej ustawy, w szczególności pracownicy publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz kandydaci, którzy posiadają potwierdzone doświadczenie w pracy z dzieckiem w wieku od urodzenia do rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego.
Czas trwania studiów: 4 semestry.
Liczba godzin: 1065.
Miejsce realizacji zajęć:
- grupa 1 – Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ, ul. Bielska 62, 43-400 Cieszyn
- grupa 2 – Wydział Nauk Społecznych UŚ, ul. Grażyńskiego 53, 40-126 Katowice
Rekrutacja trwa do 21 kwietnia 2023 roku i odbywa się poprzez System Internetowej Rejestracji Kandydatów.
Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji i wymaganych dokumentów dostępne są na stronie internetowej studiów podyplomowych UŚ.
Zobacz nasze miasta akademickie!
Katowice
Cieszyn
Chorzów
Sosnowiec