Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English

Konkurs im. Marka Kuczmy – lista nagrodzonych prac

16.12.2021 - 15:20 aktualizacja 17.12.2021 - 10:38
Redakcja: wcyg
Tagi: konkursy, matematyka

Konkurs im. Marka Kuczmy organizowany jest corocznie od 1974 roku przez Instytut Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego celem jest wyłonienie najlepszych polskich prac opublikowanych w danym roku kalendarzowym w dziedzinie równań i nierówności funkcyjnych oraz zastosowań tej teorii w dziedzinach pokrewnych. Jest to również forma upamiętnienia twórcy polskiej szkoły równań funkcyjnych oraz naukowca, który był związany z Uniwersytetem Śląskim od początku jego powstania w 1968 roku.

4 grudnia 2021 roku jury ogłosiło listę laureatów konkursu za prace z roku 2020 oraz 2019 (konkurs został wówczas przełożony z powodu pandemii). Jury przewodniczył prof. dr hab. Maciej Sablik z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ. W składzie znaleźli się także: dr hab. Roman Badora, prof. UŚ oraz dr hab. Janusz Morawiec, prof. UŚ (sekretarz jury) z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ.

Wśród laureatów konkursu znaleźli się pracownicy Uniwersytetu Śląskiego.

Dr Radosław Łukasik z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych zdobył pierwsze miejsce za publikację napisaną razem z dr. Pawłem Wójcikiem z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pt. „Functions preserving the biadditivity” (prace z 2020 roku).

Prof. dr hab. Karol Baron z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych został wyróżniony drugim miejscem za publikację pt. „Weak law of large numbers for iterates of random-valued functions” (prace z 2019 roku) oraz drugim miejscem za publikację pt. „Weak limit of iterates of some random-valued functions and its application” (prace z 2020 roku).

 

Lista nagrodzonych prac:

 

2019

 

pierwsze miejsce:

Taras Banakh, Eliza Jabłońska, „Null-finite sets in topological groups and their applications”. Israel J. Math. 230 (2019), no. 1, 361–386;

 

drugie miejsce:

Karol Baron, „Weak law of large numbers for iterates of random-valued functions”. Aequationes Math. 93 (2019), no. 2, 415–423;

 

trzecie miejsce:

Andrzej Komisarski, Teresa Rajba, „Convex order for convolution polynomials of Borel measures”. J. Math. Anal. Appl. 478 (2019), no. 1, 182–194.

 

2020

 

dwa równorzędne pierwsze miejsca:

– Radosław Łukasik, Paweł Wójcik, „Functions preserving the biadditivity”. Results Math. 75 (2020), no. 3, Paper No. 82, 17 pp;

– Janusz Matkowski, „Means, generalized harmony proportion and applications”. Colloq. Math. 160 (2020), no. 1, 109–118;

 

drugie miejsce:

Karol Baron, „Weak limit of iterates of some random-valued functions and its application”. Aequationes Math. 94 (2020), no. 3, 415–425;

 

trzecie miejsce:

Justyna Jarczyk, Witold Jarczyk, „Gaussian iterative algorithm and integrated automorphism equation for random means. Discrete Contin”. Dyn. Syst. 40 (2020), no. 12, 6837–6844.

 

Więcej informacji znajduje się na stronie konkursu im. Marka Kuczmy.

Równanie matematyczne

fot. Antoine Dautry | Unsplash

return to top