Rola kobiet w nauce | Scena Premier Naukowych

23.11.2022 - 14:12, aktualizacja 18.07.2023 - 08:09
Redakcja: wcyg

Miesiąc temu po raz pierwszy gościem spotkania w ramach Sceny Premier Naukowych była laureatka Nagrody Nobla. 27 października gościliśmy w studiu prof. Donnę Strickland.

Noblistka w dziedzinie fizyki w 2018 roku rozmawiała razem z prorektor UŚ prof. dr hab. Ewą Jarosz, działającą w ramach zespołu ds. Gender Equality Plan na Uniwersytecie Śląskim o roli kobiet w nauce. Spotkanie poprowadził dziennikarz Jarosław Juszkiewicz.

Uczestnicy spotkania zastanawiali się, czy nauka jest kobietą, a także rozmawiali o coraz powszechniejszym stosowaniu w języku polskim feminatywów. Prof. Donna Strickland dodatkowo podzieliła się wspomnieniami z dnia, w którym ze snu wyrwał ją telefon ze Szwecji z informacją o otrzymaniu Nagrody Nobla. Fizyczka była gościem Uniwersytetu Śląskiego od 24 do 27 października. Dostępna jest fotorelacja z jej pobytu na uczelni.

Rozmowę „Rola kobiet w nauce” można obejrzeć w wersji polskiej oraz angielskiej. Wydarzenie było tłumaczone na Polski Język Migowy.

Scena Premier Naukowych jest wydarzeniem współorganizowanym przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Prof. Donna Strickland | fot. Matylda Klos

Rozmowa tłumaczona na język polski

Rozmowa w języku angielskim