Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English

Poloneza czas zacząć!

10.02.2021 - 12:32 aktualizacja 12.02.2021 - 14:29
Redakcja: OO

Co roku o tej porze rozpoczynaliśmy bale i studniówki polskim tańcem narodowym, jakim jest polonez. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa jest to niemożliwe. Dlatego powstała inicjatywa Studniówka 2k21, która ma na celu utrwalenie tego zwyczaju, ale również pokazanie, że polonez jest ciągle żywy i obecny w świadomości społeczeństwa.

Wszyscy zainteresowani, nie tylko tegoroczni maturzyści, mogą wziąć udział w wydarzeniu online zorganizowanym przez Stowarzyszenie Wytnij Hołubca, przy współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, Polską Sekcją CIOFF® oraz Baletem Dworskim Cracovia Danza. Na Facebooku zostanie zamieszczony film z układem tanecznym poloneza, który można odtworzyć nawet w jedną parę w domowym zaciszu. Aby wziąć udział w Studniówce 2k21, wystarczy nagrać swój krótki układ i opublikować w wydarzeniu na Facebooku.

Inicjatywa ma pokazać, że wspólne odtańczenie poloneza na początku każdego balu, szczególnie w czasie kiedy podjęte zostały działania związane z wpisaniem tego tańca na Światową Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO, jest ciągle żywą tradycją i wspomnieniem mile kojarzonym przez wszystkich Polaków, niezależnie od okoliczności i przeciwieństw losu. Aby wspomóc proces wpisania poloneza na listę, potrzebne są podpisy, które można złożyć pod adresem: www.survio.com. Wypełnienie krótkiej ankiety zajmie niecałą minutę.

Z ramienia Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zarówno wydarzenie, jak i cała procedura związana z wpisaniem poloneza na Światową Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO jest wspierana przez Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny oraz Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”.

Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d’Art Traditionnels (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej) – CIOFF® powstała w roku 1970 we Francji z inicjatywy jedenastu krajów członkowskich, wśród których była Polska. Błękitna flaga z emblematem CIOFF® towarzyszy ponad 330 międzynarodowym festiwalom na całym świecie. Każdego roku uczestniczy w nich ponad 6200 zespołów folklorystycznych z 140 tysiącami wykonawców oraz ponad 10 milionów widzów.

Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny (MSFF), którego organizatorem jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, odbywa się pod patronatem tej prestiżowej organizacji. MSFF posiada tytuł CIOFF International, świadczący o spełnieniu najwyższych standardów zarówno pod kątem technicznym, kulturowym, jak i edukacyjnym.

Członkiem CIOFF® jest również Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”.

MSFF Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny

return to top