Powołanie Stowarzyszenia „Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa”

01.02.2022 - 12:29 aktualizacja 12.04.2022 - 11:53
Redakcja: OO
Tagi: współpraca

31 stycznia 2022 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach podpisano porozumienie w sprawie powołania Stowarzyszenia „Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa”. Uniwersytet Śląski w Katowicach jest jednym ze współtwórców tego przedsięwzięcia. W pracach będzie uczestniczyć dr hab. Iwona Jelonek, prof. UŚ z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ – członkini założycielka stowarzyszenia z ramienia UŚ.

Celem stowarzyszenia ma być wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej oraz dążenie do zbudowania gałęzi śląsko-małopolskiego przemysłu wodorowego, w tym opartego o produkcję wodoru w procesie elektrolizy z wykorzystaniem energii pozyskiwanej dzięki instalacji OZE, a także jego wykorzystanie w energetyce cieplnej, transporcie i infrastrukturze oraz przemyśle. Stowarzyszenie będzie również prowadzić prace naukowo-badawcze, inwestycyjne i wdrożeniowe, a także działać na rzecz ochrony środowiska oraz propagować postawy proekologiczne wśród młodzieży, przedsiębiorców i społeczności lokalnych.

W spotkaniu, podczas którego podpisano porozumienie, wzięli udział m.in. Ireneusz Zyska – sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, Jarosław Wieczorek – wojewodowa śląski, Łukasz Kmita – wojewoda małopolski, Paweł Kolczyński – wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., a także osoby związanie ze środowiskiem biznesowym, naukowym i samorządowym obu regionów.

Osoba podpisująca dokument, zbliżenie na dłonie

Fot. unsplash.com