Przewodniczący EuroScience prof. Michael Matlosz gościem Uniwersytetu Śląskiego

30.06.2022 - 16:30 aktualizacja 18.04.2023 - 12:34
Redakcja: OO
Tagi: Europejskie Miasto Nauki

Prof. Michael Matlosz, przewodniczący EuroScience – organizacji przyznającej tytuł Europejskiego Miasta Nauki, był gościem Uniwersytetu Śląskiego. Wizyta odbyła się 30 czerwca 2022 roku w ramach trwającego w Katowicach Światowego Forum Miejskiego (WUF11).

Prof. Michael Matlosz wziął udział w panelu dyskusyjnym pt. „Designing the City of Science – what can the university give to the city? Science as a transformation tool” („Projektowanie Miasta Nauki – co uniwersytet może dać miastu? Nauka jako narzędzie transformacji”). Oprócz niego w spotkaniu uczestniczyli: prof. dr hab. Ryszard Koziołek – rektor Uniwersytetu Śląskiego, Waldemar Bojarun – wiceprezydent Miasta Katowice, dr hab. inż. Grzegorz Sierpiński, prof. PŚ, Belinda Tato z Harvard University Graduate School of Design oraz Christine Wergeland Sørbye z Oslo Science City. Rozmowę moderowała dr hab. inż. arch. Agata Twardoch z Politechniki Śląskiej.

Wizyta prof. M. Matlosza była kolejną okazją do zacieśniania współpracy pomiędzy EuroScience, konsorcjum uczelni Europejskiego Miasta Nauki 2024 oraz Katowicami. Nasz gość podkreślał między innymi znaczącą rolę debaty pomiędzy przedstawicielami świata nauki a mieszkańcami miast. Zdaniem prof. M. Matlosza kluczem do przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki było podejście uczelni konsorcjum do niezbędnej transformacji miasta i regionu – podejście to zakłada przyglądanie się potrzebom społeczeństwa i podejmowanie nieustannych prób ich spełniania przy wykorzystaniu nauki.

Konsorcjum Europejskiego Miasta Nauki 2024 wraz z EuroScience oraz Miastem Katowice organizuje 15 lipca 2022 roku konferencję EuroScience Open Forum 2022 Regional Site, towarzyszącą obchodom Europejskiego Miasta Nauki 2022 (szczegółowe informacje o wydarzeniu).

W skład konsorcjum uczelni wchodzą: Uniwersytet Śląski, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

uczestnicy spotkania

Od lewej: prof. dr hab. Ryszard Koziołek, Waldemar Bojarun, prof. Michael Matlosz, dr hab. inż. Grzegorz Sierpiński, prof. PŚ, dr hab. inż. arch. Agata Twardoch | mat. Uniwersytetu Śląskiego

Uczestnicy spotkania | mat. Uniwersytetu Śląskiego

Prof. Michael Matlosz podczas wystąpienia | mat. Uniwersytetu Śląskiego