Światowy Dzień Wyborów | Co nas czeka w 2024 roku?

01.02.2024 - 11:45 aktualizacja 01.02.2024 - 11:45
Redakcja: wc-a
Tagi: nauki o polityce i administracji

Światowy Dzień Wyborów – 1 lutego

| Tomasz Płosa |

1 lutego przypada Światowy Dzień Wyborów. Rok 2024 jest bardzo obfity pod względem różnych elekcji – w pierwszej kolejności przychodzą na myśl wybory samorządowe w Polsce, wybory do Parlamentu Europejskiego, wybory prezydenckie w Rosji, a także wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.

O tych właśnie kwestiach redaktor Tomasz Płosa rozmawiał z dr hab. Małgorzatą Myśliwiec, prof. UŚ z Instytutu Nauk Politycznych Wydziału Nauk Społecznych UŚ. Materiał filmowy opracował Bartłomiej Stelmach.

Mapa świata z zaznaczonymi najważniejszymi wyborami w 2024 roku

Mapa świata z zaznaczonymi najważniejszymi wyborami w 2024 roku. Wskazane zostały (od lewej): Wenezuela – wybory prezydenckie w drugiej połowie roku; USA – wybory prezydenckie, wybory do Senatu, wybory do Izby Reprezentantów 5 listopada; Hiszpania – wybory regionalne w Kraju Basków najpóźniej 11 sierpnia i wybory regionalne w Galicji 18 lutego; Polska – wybory samorządowe 7 kwietnia; RPA – wybory parlamentarne do Zgromadzenia Narodowego najpóźniej do 5 sierpnia; Europa – wybory parlamentarne do Zgromadzenia Narodowego pomiędzy 6 a 9 czerwca; Rosja – wybory prezydenckie 15–17 maja; Indie – wybory parlamentarne do Izby Ludowej najpóźniej w maju; Tajwan – wybory prezydenckie i wybory parlamentarne do Yuanu Ustawodawczego 13 stycznia.

Mapa świata z zaznaczonymi najważniejszymi wyborami w roku 2024 | Opracował Wojtek Korpusik