Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Nauk Przyrodniczych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Kolejne spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej

17.11.2023 - 13:48 aktualizacja 17.11.2023 - 13:50
Redakcja: szczepansamulewicz

Klub Myśli Ekologicznej, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Siemianowickie Centrum Kultury – Willa Fitznera zapraszają na 88 spotkanie KME

28 listopada 2023, godz. 17.30

Willa Fitznera, Siemianowice Śląskie, ul. Fitznerów 3

Spotkanie także online na Facebooku oraz na kanale YouTube

 

Gościem KME będzie Marta Sapała dziennikarka, pisarka. Zajmuje się tematami społecznymi i środowiskowymi, autorka kilku książek, w tym „Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków” i „Na marne”.

Temat: Powietrze nasze codzienne

 

„Intuicja mi podpowiada, że dążenie do perfekcji przy wdrażaniu jakiegoś planu np. zmianie stylu życia, albo nawet przy przejściu na dietę, nie jest dobrym rozwiązaniem. Kiedy pojawia się pierwsza porażka, rezygnujemy. Dlatego podoba mi się fraza, którą przeczytałam u Anne Marie Bonneau, autorki bloga Zero Waste Chef, że „nie potrzebujemy garstki ludzi, którzy będą wdrażać zero waste idealnie. Potrzebujemy milionów robiących to nieidealnie.” I to jest dobry plan. Strategia oparta na dążeniu do doskonałości jest kłopotliwą i żmudną drogą. A jeżeli chodzi o moje podejście: w życiu dobrze jest kierować się swoimi wartościami i pod tym kątem podejmować decyzje, ale też patrzeć w szerszym ujęciu. Ja np. jestem zwolenniczką robienia zakupów spożywczych w miarę możliwości lokalnie i sezonowo. Nie tylko ze względu na ich węglowy ślad, czasem zaskakująco niekorzystny, ale też dlatego, że to wzmacnia społeczność, w której na co dzień funkcjonuję. ”

Marta Sapała – studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pisze o codzienności, szczególnie interesują ją tematy związane z przytomnym uczestniczeniem we współczesnej kulturze konsumpcyjnej. Współpracowała z „Polityką” i „Zwierciadłem”. Aktualnie pracuje nad książką o prawie do oddychania czystym powietrzem.

 

Rozmowę z gościem KME poprowadzą: prof. Piotr Skubała (Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski, ekolog, akarolog, etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny) oraz dr Ryszard Kulik (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, psycholog, aktywista ekologiczny, trener treningu psychologicznego, ekofilozof skoncentrowany na głębokiej ekologii, autor książek i artykułów poświęconych relacji człowiek – przyroda). Kontakt z widzami na Facebooku i YouTube: Barbara Wojtaszek (prezeska Fundacji Klub Myśli Ekologicznej, polonistka i anglistka, edukatorka ekologiczna, aktywistka Śląskiego Ruchu Klimatycznego). Zapraszamy do zadawania pytań gościowi.

return to top