Realizacja projektów naukowych z partnerem zagranicznym stanowi bardzo ważny element umiędzynarodowienia polskiej nauki i ma kluczowe znaczenie dla rozwoju kariery naukowej badacza.
Wniosek w konkursie na wspólne projekty badawcze pomiędzy Rzeczpospolitą Polską, a Republiką Austrii w ramach wymiany bilateralnej naukowców złożony przez Dr. Rafała Juroszka (UŚ, WNP) i dr hab. Biljaną Krüger (Uniwersytet w Innsbrucku) został zarekomendowany przez polsko-austriacką komisję i uzyskał finansowanie na okres 2024-2025.
Głównym celem projektu pt.: „Badania mineralogiczne minerałów z grupy melilitu: nowe minerały i powiązane fazy akcesoryczne” jest odkrycie i opisanie nowych minerałów z grupy melilitu i nowych faz akcesorycznych wzbogaconych w Na, Ba i Sr oraz ich szczegółowe badania. W projekcie postawiono hipotezę badawczą, która mówi, że skład chemiczny naturalnych melilitów odgrywa istotną rolę w stabilizacji faz niewspółmiernych (incommensurate), których powstawanie może być związane z niedopasowaniem strukturalnym między warstwami poliedrycznymi, a warstwami tetraedrycznymi w strukturze krystalicznej, co jest sugerowane w badaniach syntetycznych odpowiedników. Jako obszary badań zaproponowano wulkan Bellerberg w Niemczech i Kompleks Hatrurim w Izraelu, które w środowisku są dobrze znane z występowania i licznych odkryć nowych faz mineralnych.
Odkrycie i charakterystyka nowych minerałów, które są jednym z głównych celów tego projektu, będzie ważnym i prestiżowym osiągnięciem nie tylko w dziedzinie nauk przyrodniczych, takich jak mineralogia, krystalografia czy fizyka, ale daje również możliwość syntezy zaawansowanych materiałów. Ponadto to co nieodkryte jest fascynującą częścią naszej pracy naukowej. Struktura krystaliczna jest kluczem do zrozumienia właściwości nie tylko minerałów, ale również różnego rodzaju materiałów, której dokładna charakterystyka może prowadzić do jej dalszego zastosowania. Związki o strukturze melilitu, a także syntetyczne analogi minerałów z grupy melilitu są szeroko stosowane w różnych dziedzinach technologicznych, takich jak ceramika, w produkcji niskowymiarowych magnesów czy materiałów luminescencyjnych.
Projekt będzie finansowany ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej – NAWA (Polska) oraz Agentur für Bildung und Internationalisierung (Austria).