Wydział Nauk Przyrodniczych

Otwarta sesja naukowa „High North and Far South from European and Regional Perspectives”

27.03.2024 - 10:22 aktualizacja 10.04.2024 - 08:31
Redakcja: szczepansamulewicz

Centrum Studiów Polarnych, Polskie Konsorcjum Polarne oraz Komitet Badań Polarnych PAN zapraszają do wzięcia udziału w otwartej międzynarodowej sesji naukowej: „High North and Far South from European and Regional Perspectives” pod patronatem European Polar Board, która odbędzie się 24 kwietnia 2024 w sali konferencyjnej Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej – CINiBA Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Bankowa 11a).

Podczas sesji zostaną wygłoszone referaty wybitnych badaczy na temat wiodących europejskich kierunków badań i polityki naukowej odnośnie regionów polarnych oraz wyników projektu europejskiego EU-PolarNet 2, w którym Uniwersytet Śląski w Katowicach jest partnerem. Przedstawione będą także referaty nt. kluczowych rezultatów najnowszych polskich badań oraz rozwoju monitoringu zmian środowiska Arktyki i Antarktyki w polskich stacjach polarnych.

PROGRAM:

14:00–14:15 Otwarcie wydarzenia

14:15–14:45 European Polar Board – Profile and Role in the European Science

(Renuka Badhe, European Polar Board, The Hague, Netherlands)

14:45–15:15 The EU-PolarNet 2 Project – Overview and Crucial Results

(Nicole Biebow, Alfred Wegener Institute, Helmholtz Centre for Polar and Marine Research, Bremerhaven, Germany)

15:15–15:45 Monitoring of Svalbard Cryosphere: Research Projects and Selected Results

(Michał Laska, University of Silesia in Katowice, Poland)

15:45–16:00 przerwa kawowa

16:00–16:30 Re-activation of the Polish A.B. Dobrowolski Station in East Antarctica: scientific prospects

(Marek Lewandowski, Institute of Geophysics, Polish Academy of Sciences, Warsaw, Poland)

16:30–17:00 Recent Development of the Arctowski Polish Antarctic Station

(Agnieszka Kruszewska, Institute of Biochemistry and Biophysics, Polish Academy of Sciences, Warsaw, Poland)

17:00–17:30 The Polish oceanographic research in the Arctic – recent achievements

(Jan Marcin Węsławski, Institute of Oceanology of the Polish Academy of Sciences, Sopot, Poland)

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Uczestnictwo w formie stacjonarnej wymaga rejestracji poprzez formularz https://polarknow.us.edu.pl/REG/

Uczestnicy będą mogli skorzystać z symultanicznego tłumaczenia na język polski (system słuchawkowy).

Sesja będzie transmitowana online na kanale YT Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach:

•         wersja PL: https://youtube.com/live/DMF9kCrEm3U?feature=share

•         wersja EN: https://youtube.com/live/PO8FD8mwpnk?feature=share

Wydarzenie realizowane jest w paśmie Miasto-Region-Akademia, w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.