Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Przyrodniczych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Tydzień Nowych Technologii w Mieście Nauki: 15–21 kwietnia 2024

15.04.2024 - 08:33 aktualizacja 15.04.2024 - 08:33
Redakcja: szczepansamulewicz

Czwartek 18 kwietnia

16.30–19.30 – Debata Nanotechnologia szansa czy zagrożenie? (spinPLACE, KLUB RAWA, Bankowa 5, Katowice)

Prowadzący: dr hab. Anna Bajorek.

W życiu codziennym nanomateriały złożone z obiektów o rozmiarach niewidocznych ludzkim okiem są wykorzystywane na szeroką skalę. Jak wyglądała ewolucja rynku produktów nanotechnologicznych ? W jakiej dziedzinie oraz gałęzi przemysłu nanotechnologia ma największą możliwość rozwoju ? Szczególnie w dobie pandemii COVID-19 na rynku były popularne i nadal są wszelkie płyny antybakteryjne, często na bazie nanocząstek srebra. Co więcej, jednym z ostatnich i najbardziej znanych osiągnięć nanomedycyny są szczepionki czy leki tworzone przy pomocy nanotechnologii. Dlaczego takie szczepionki czy leki są według naukowców lepsze? Czy istnieją jakieś obawy związane ze szczepionkami tworzonymi w tej technologii w świecie nauki ? Czy zatem naukowcy badają podstawowe właściwości nanomateriałów zanim trafią one do sprzedaży ? Jak mierzą te właściwości w swoich laboratoriach ? Czy nanomateriały są bezpieczne dla człowieka ? Czy istnieją normy prawne dopuszczające preparaty zawierające nanomateriały do obrotu w krajach Unii Europejskiej a szczególnie  w Polsce?

Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci, którzy na co dzień zajmują się szeroko pojętą nanotechnologią. Nanotechnologia to ciągle rozwijająca się dziedzina nauki z pogranicza biologii, chemii, fizyki, inżynierii materiałowej czy medycyny.  Jeżeli interesujesz się nowymi technologiami to debata ekspercka pod hasłem Nanotechnologia – szanse i zagrożenia będzie właściwym wyborem.

Eksperci zaproszeni do udziału w dyskusji:

Prof. dr hab.  Maria Augustyniak – Profesor na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ. Liderka zespołu Nanotoksykologii w Instytucie Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska. W pracy naukowej koncentruje się m.in. na wyjaśnieniu efektów oddziaływania nanocząstek węglowych, szczególnie  tlenku grafenu oraz nanodiamentów, na procesy fizjologiczne wybranych organizmów.

Dr Anna Nowak – adiunkt na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ. Dr Nowak jest absolwentką polsko-francuskich studiów magisterskich z fizyki ze specjalnością nanofizyka i materiały mezoskopowe. Od ponad 14 lat zajmuje się wytwarzaniem i fizyko-chemiczną charakteryzacją nanoukładów począwszy od cienkich warstw metalicznych czy tlenkowych, poprzez nanokompozyty, a skończywszy na różnego typu nanocząstkach metalicznych.

Dr Sławomir Sułowicz – adiunkt na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ w Instytucie Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska. Aktualne zainteresowania naukowe dr Sułowicza skupiają się na badaniu interakcji nanomateriały – mikroorganizmy, w tym wykorzystaniu bakteryjnych biomarkerów do oceny ryzyka środowiskowego związanego z nanopestycydami oraz funkcjonowaniu zespołów mikroorganizmów w glebach skażonych nanocząstkami metali.

 

Prof. dr hab. Robert Musioł – chemik, profesor na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych, dyrektor Instytutu Chemii. W głównym kręgu jego zainteresowań naukowych mieszczą się leki przeciw-mikrobiologiczne i przeciwnowotworowe, oraz sposoby w jakie te leki oddziałują z żywymi organizmami.

Dr inż. Maciej Serda – chemik, adiunkt na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ. Ekspert w zakresie chemii medycznej, w dziedzinie syntezy nanocząsteczek i fulerenów. Jego zainteresowania badawcze są skupione głównie w wykorzystaniu nanomedycyny, a szczególnie  fulerenów w terapiach przeciwnowotworowych.

Dr Marcin Wojtyniak – adiunkt w Zakład Fizyki Ciała w Instytut Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktyczne Politechniki Śląskiej. Absolwent polsko – francuskich studiów z fizyki o specjalności Nanofizyka i materiały mezoskopowe prowadzanych w Instytucie Fizyki UŚ wspólnie z Uniwersytetem w Le Mans. Ekspert w zakresie wykorzystania mikroskopii AFM w badaniach różnych nanomateriałów.

Dr inż. Adam Szatkowski – Prezes Fundacji Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii Nanonet, Członek Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ds. nanotechnologii i Innowacji, grupy KIS 8 NANO oraz Śląskiej Rady Innowacji. Inicjator i koordynator  Śląskiego Klastra NANO. Współzałożyciel i inwestor spółki Panamint – producenta elektroniki drukowanej.

 

Na debatę obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).

https://formularze.us.edu.pl/form/index/5037

return to top