Klub Myśli Ekologicznej, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Uniwersytet Śląski w Katowicach zapraszają na 97 spotkanie KME
25 marca 2025, godz. 17.30
Spotkanie online na Facebooku w języku angielskim oraz na kanale YouTube tłumaczenie na język polski
Gościem KME będzie prof. Mark Williams – profesor paleobiologii, wykłada historię geologiczną zmian klimatycznych na Uniwersytecie w Leicester (Wielka Brytania), współautor książek The Goldilocks Planet, Ocean Worlds, Skeletons: The Frame of Life, The Cosmic Oasis oraz The Anthropocene: A Multidisciplinary Approach. Członek Grupy Roboczej ds. Antropocenu Międzynarodowej Komisji Stratygrafii (ICS).
Temat: Kurczak brojler jako sygnalista epoki antropocenu (Broiler chicken as a signaller of the Anthropocene epoch)
Samotna w znanym wszechświecie, Ziemia świeci jasno życiem, będąc unikalną kosmiczną oazą bioróżnorodności, która teraz jest zagrożona przez nasze własne działania. Ziemia jest wyjątkowa jako żyjąca planeta, kosmiczna oaza dryfująca w bezkresie jałowego kosmosu. Jest uderzająco i wyraźnie różna od naszych najbliższych niebieskich sąsiadów – Księżyca, Wenus i Marsa – swoją cienką powłoką biologiczną, rozciągającą się od powierzchni na kilka kilometrów w głąb skorupy ziemskiej oraz na kilkadziesiąt kilometrów w górę, w atmosferę. Ale jak powstała ta niezwykła obfitość i różnorodność życia? Jak życie przetrwało przez tak ogromny okres czasu w historii Ziemi? I czy wciąż kwitnie, zwłaszcza w obliczu rosnącego nacisku na przestrzeń ze strony ludzi? (z książki: The Cosmic Oasis. The Remarkable Story of Earth’s Biosphere)
Prof. Mark Williams – Przez ponad trzy dekady pracował naukowo w całym świecie, od tropików po regiony polarne, odwiedzając ponad 50 krajów i pracując w różnych rodzajach terenu – od arabskich pustyń po dżungle Azji Południowo-Wschodniej. Wykorzystując to doświadczenie, naucza historii życia na Ziemi, zajmuje się skamieniałościami, zmianami klimatycznymi i ewolucją oceanów. Jego obecne zainteresowania koncentrują się na badaniu wzorców zmian życia wywołanych przez człowieka, takich jak wpływ wprowadzonych gatunków na ekosystemy. Masowe wymierania w przeszłości były spowodowane przez ogromne uderzenia asteroid, szybkie i znaczące zmiany klimatu oraz długotrwałe erupcje superwulkanów. Badania profesora Williamsa koncentrują się na tym, jak ludzie mogą uniknąć bycia jedną z przyczyn masowego wymierania.
Rozmowę z gościem KME poprowadzą: prof. Piotr Skubała (Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski, ekolog, akarolog, etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny) oraz dr Ryszard Kulik (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, psycholog, aktywista ekologiczny, trener treningu psychologicznego, ekofilozof skoncentrowany na głębokiej ekologii, autor książek i artykułów poświęconych relacji człowiek – przyroda). Kontakt z widzami na Facebooku i YouTube: Barbara Wojtaszek (prezeska Fundacji Klub Myśli Ekologicznej, polonistka i anglistka, edukatorka ekologiczna, aktywistka Śląskiego Ruchu Klimatycznego). Zapraszamy do zadawania pytań gościowi.
Klub Myśli Ekologicznej jest inicjatywą, która ma na celu propagowanie idei ekologicznych oraz prezentowanie osób wcielających te idee w życie. Uważamy, że żyjemy w czasach bezprecedensowych zagrożeń dla przyrody i człowieka. Dlatego tak ważna wydaje się potrzeba pogłębionej refleksji nad diagnozą obecnej sytuacji, określeniem przyczyn negatywnych zjawisk oraz poszukiwaniem dróg wyjścia. Uważamy, że obecnie potrzebujemy nowych wizji, odkrywania swoich głębokich związków z przyrodą, rozwijania postaw umiarkowania, pokory i szacunku wobec życia, a także dążenia do równowagi na wielu poziomach naszego życia. W ramach Klubu Myśli Ekologicznej proponujemy spotkania z naukowcami, aktywistami ekologicznymi, działaczami społecznymi, dla których zmiana świata na lepsze jest ważnym motywem działań. Chcemy inspirować, zachęcać do aktywności, wspierać oddolne inicjatywy oraz budować krąg osób, angażujących się w pracę dla przyrody i człowieka. Spotkania Klubu odbywają się raz w miesiącu o godz. 17.30.