CBB w Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego
Budowa Centrum Biotechnologii i Bioróżnorodności jest zgodna z dokumentami strategicznymi dla Województwa Śląskiego i bezpośrednio wpisuje się w:
- Strategię Rozwoju Województwa Śląskiego ,,Śląskie 2030” poprzez realizację takich celów operacyjnych jak:
-
- atrakcyjny i efektywny system edukacji i nauki – realizacja projektu przyczyni się do poprawy jakości kształcenia świadczonego przez UŚ;
- wysoka jakość środowiska – budowa CBB zakłada realizację szeregu działań wpływających na poprawę jakości środowiska m.in.: montaż instalacji OZE, zrównoważone wykorzystanie zasobów wody, stworzenie botanicznych ścieżek dydaktycznych, rabat i zieleńców;
- aktywna współpraca z otoczeniem i kreowanie silnej marki regionu – dzięki podniesieniu jakości usług dydaktycznych wzmocni się marka ośrodka akademickiego w Katowicach.
- Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego 2030
Kształcenie na najwyższym poziomie, w szczególności na kierunkach związanych z zieloną i cyfrową transformacją jest jednym z celów Sprawiedliwiej Transformacji dla Województwa Śląskiego. Utworzenie CBB umożliwi świadczenie wysokiej jakości usług dydaktycznych związanych ze szkolnictwem wyższym, co z kolei przyczyni się do wzmocnienia kapitału ludzkiego, zwiększenia szans zatrudnienia mieszkańców podregionów górniczych. Projekt stanowi odpowiedź na potrzeby związane z procesami społeczno-gospodarczej transformacji regionu. Wsparcie w ramach projektu pozwoli na poprawę jakości oraz przeprofilowanie edukacji na rzecz nowoczesnej gospodarki regionów górniczych.
- Regionalną Politykę Rozwoju Edukacji Województwa Śląskiego
Celem tej polityki jest stworzenie atrakcyjnego i efektywnego systemu edukacji i nauki.
Utworzenie CBB wpisuje się w jej założenia poprzez:
-
- zapobieganie odpływowi młodego, kreatywnego kapitału ludzkiego z województwa;
- zapewnienie dostępu do kształcenia przez całe życie oraz jego promowanie (zgodnie z zasadą idei life-long learning);
- kształcenie odpowiadające na potrzeby rosnącej grupy osób starszych;
- kreację atrakcyjnych ośrodków edukacyjnych w regionie, będących „magnesem” dla osób spoza województwa śląskiego.