Koncepcja Centrum Biotechnologii i Bioróżnorodności
Wizualizacje Centrum Biotechnologii i Bioróżnorodności | mat. Pracownia Architektoniczna Czora i Czora | Industria Project
Centrum Biotechnologii i Bioróżnorodności wybudowane będzie przy Al. Roździeńskiego w Katowicach w miejscu, gdzie obecnie znajduje się budynek byłej stołówki uniwersyteckiej. Budynek wpisywać się będzie w koncepcję architektoniczną tamtejszej okolicy, w tym leżących naprzeciw zabudowań Muzeum Śląskiego i Katowickiej Strefy Kultury oraz w koncepcję komplementarnej do niej Zielonej Strefy Nauki, która jest przedsięwzięciem podjętym przez Uczelnie Wyższe Katowic. Budynek będzie się również wpisywał w oczekiwania i wymogi środowiskowe takie jak neutralność węglowa, będzie wyposażony w panele fotowoltaiczne i system odzyskiwania wody deszczowej. Sporo miejsca będą zajmowały rośliny na fasadzie budynku i wokół niego, a także w holu głównym oraz strefie Interdyscyplinarnego Centrum Nauki zlokalizowanej na parterze. Na parterze budynku znajdzie się także obszerna aula, służąca spotkaniom społeczności akademickiej, będąca miejscem wykładów oraz spotkań podczas różnorakich debat w czasie dni promocji nauki. W ramach strefy obejmującej Centrum Nauki powstanie również oranżeria i ścieżka dydaktyczna dedykowana min. ochronie różnorodności biologicznej na terenach zurbanizowanych oraz zmianom klimatycznym i przeciwdziałaniu im.
W obrębie budynku przewiduje się następujące strefy:
- Studenckie Interdyscyplinarne Centrum Nauki,
- Moduł dydaktyczny obejmujący:
- salę dydaktyczną audytoryjną,
- pracownie dydaktyczne dedykowane zajęciom seminaryjno-warsztatowym,
- pracownie komputerowe,
- pracownie laboratoryjne dedykowane realizacji kompleksowego kształcenia na poziomie wyższym w zakresie biotechnologii, biologii i ochrony środowiska, takie jak:
- pracownie mikroskopowe,
- pracownia biofizyczna,
- pracownia biotechnologii i kultur in vitro,
- pracownia ekologii,
- pracownia hydrobiologii,
- pracownie fizjologii roślin,
- pracownie botaniki,
- pracownie histologiczne,
- pracownie immunohistochemiczne i immunocytochemiczne,
- pracownie biochemiczno-mikrobiologiczne,
- pracownie biologii molekularnej,
- pracownie toksykologii i biochemii,
- specjalistyczne laboratoria dydaktyczne wyposażone w nowoczesną infrastrukturę badawczą, dedykowaną do realizacji zaawansowanych projektów biotechnologicznych, biologicznych i środowiskowych, takie jak:
- Laboratorium Biotechnologii Środowiskowej,
- Laboratorium Bioprocesowe,
- Laboratorium Biotechnologii Roślin i Zwierząt,
- Laboratorium Biologii Molekularnej,
- Laboratorium Analiz Genomowych,
- Laboratorium Bioinformatyki i Modelowania Komputerowego,
- Laboratorium Technik Mikroskopowych,
- Laboratorium Symulacji Procesów Ekosystemowych,
- Pracownia Dokumentacji Botanicznej, Zielnik Naukowy.
- Laboratoria Śląskiego Centrum Genomiki
- Zaplecze dydaktyki specjalizacyjnej, w tym:
- szklarnie,
- pokoje do hodowli roślin,
- pokój hodowlany do elastycznego wykorzystania w modelowaniu i symulacji procesów ekosystemowych,
- hala na fitotrony,
- pokoje do hodowli zwierząt,
- chłodnie do wernalizacji i stratyfikacji roślin.
- Moduł administracyjny wraz z pomieszczeniami Dziekanatu i pokojami do konsultacji ze studentami.
Wizualizacje Centrum Biotechnologii i Bioróżnorodności | mat. Pracownia Architektoniczna Czora i Czora | Industria Project
Studenckie Interdyscyplinarne Centrum Nauki
Szczególnym miejscem w obrębie budynku CBB będzie Studenckie Interdyscyplinarne Centrum Nauki wpisujące się w koncepcję Sieciowego Centrum Nauki promowaną przez Uniwersytet Śląski jako jeden z filarów Miasta Nauki. Centrum Nauki w CBB stanowić będzie przestrzeń o powierzchni ok. 500 m2 w sąsiedztwie głównego wejścia i holu komunikacyjnego.
Przestrzeń ta będzie miejscem z założenia otwartym dla mieszkańców Katowic, o charakterze popularyzatorskim, zbliżając najnowsze osiągniecia oraz problemy poruszane przez nauki przyrodnicze szerokiemu gronu odbiorców. Będą to rozmaite warsztaty praktyczne, wystawy, prezentacje multimedialne, których celem będzie przede wszystkim poszerzanie świadomości przyrodniczej, rozumienia przemian środowiskowych i znaczenia ochrony zasobów przyrodniczych u szerokiego grona odbiorców, jak również przekazywanie rzetelnej wiedzy o nowych metodach stosowanych w biotechnologii, biologii molekularnej, biochemii i ochronie środowiska.
W tej przestrzeni znajdą się następujące elementy:
- interaktywna ekspozycja stała
- wystawy czasowe
- galeria fotografii przyrodniczej
- zakątek historyczny biologów
- oranżeria przechodząca w ścieżkę dydaktyczną
- laboratoria dedykowane popularyzacji nauki
- studio nagraniowe
- letnie kino naukowe
Wizualizacje Centrum Biotechnologii i Bioróżnorodności | mat. Pracownia Architektoniczna Czora i Czora | Industria Project