Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji

Tydzień Książki w Cieszynie

24.04.2024 - 12:00 aktualizacja 24.04.2024 - 12:20
Redakcja: Andrzej Szczurek
Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie dołącza do organizatorów wydarzeń w ramach Tygodnia Książki. Zapraszamy w dniach 6-12 maja 2024 na warsztaty, spotkania, wykłady, spacer. A motywem przewodnim będą – jak nietrudno zgadnąć – książki.

„Dziś czytamy coraz częściej przy użyciu ekranów, ale to papierowa książka pozostaje medium, które jest wyjątkowe i ma w sobie coś magicznego. Zastanówmy się dlaczego tak jest? Książki zawierają nie tylko słowa, które przekazują treść, mają także swoją fizyczną formę, wpływającą na to czy „dobrze nam się czyta”, czy z przyjemnością wracamy do ilustracji, które pobudzają wyobraźnię oraz czy rozumiemy i zapamiętujemy naukowe fakty. To właśnie na fizycznej reprezentacji książek, która powoduje, że chcemy ich dotykać, przewracać kartki, podziwiać okładki, a nawet delektować się zapachem świeżego druku, skupimy się przede wszystkim w Tygodniu Książki” – wyjaśnia dr Anna Machwic z ASP w Katowicach, kuratorka Tygodnia Książki.
Wydarzenie wpisuje się w pasmo programowe 50 Tygodni w Mieście Nauki związane z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki.

A co będzie działo  się w Cieszynie?

Podczas Tygodnia Książki, 6-12 maja, będzie można:

• wybrać się na warsztaty tworzenia opraw książkowych z papieru marmurkowego,
  • poznać historię wydawniczego biznesu Edwarda Feitzingera, który zasłynął z drukowania tzw. „książek dla ludu”, czyli literatury jarmarcznej,
  • sprawdzić na czym polega ukryta przyjemność czytania kryminałów,
  • odwiedzić cieszyńskie Archiwum Polskiego Atlasu Etnograficznego z m.in. unikatowymi zielnikami,
  • posłuchać o warsztacie graficznym i technikach tworzenia ilustracji do artystycznych książek obrazkowych dla dzieci,
  • odwiedzić pracownie artystyczne:  badań nad ekslibrisem współczesnym, projektowania graficznego,  komiksu i sztuki narracji, ilustracji i plakatu,
  • zobaczyć wystawę zabytkowych nut, komiksów i unikalnych albumów w cieszyńskim oddziale Biblioteki UŚ,
  • wybrać się na spotkanie z bajką matematyczną i warsztatami animacji czytelniczej,
  • pójść na spacer śladami dawnego cieszyńskiego drukarstwa i księgarstwa,
  • zwiedzić Muzeum Drukarstwa i wziąć udział w warsztacie introligatorskim.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Na część z nich obowiązują zgłoszenia. Program Tygodnia Książki i zgłoszenia: https://program.miastonauki.pl/tydzien-ksiazki?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR0zPXlbo2Qn4lsFKn577znzrGTX2duSY6qQSP8G4cAOfrrw3qIMaSuQvps_aem_AfPkvmWp2FAJSCds2hOvL3x0gUeIUPXjaj1f99BMHocNaqnwAjckw5_MV_7rDslJCa2AJOhsEfu-O1pNtAEVvTx9

Tydzień Książki w Cieszynie