Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji

Zmarła dr hab. Bogumiła-Faustyna Maria Dunikowska, prof. UŚ

03.09.2024 - 09:00 aktualizacja 09.09.2024 - 11:27
Redakcja: Andrzej Szczurek

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że odeszła nasza koleżanka, Bogumiła-Faustyna Maria Dunikowska, wybitna koncertująca organistka, pianistka, improwizatorka, kompozytorka, pedagog i teolog. Bogumiła-Faustyna M. Dunikowska z niezwykłą pasją oddawała się muzyce, którą zaczęła zgłębiać już w wieku 5 lat, pod opieką wybitnych pedagogów. W swej karierze, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia, nie tylko doskonaliła swoje umiejętności, lecz także dzieliła się nimi z młodszymi pokoleniami jako profesor Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Ukończyła z wyróżnieniem studia pianistyczne i organowe na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz teologiczne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Jej twórczość i działalność naukowa, której owocem jest m.in. praca pt. „Akt twórczy organisty w ramach liturgii Kościoła rzymskokatolickiego w kontekście wartości”, wniosły istotny wkład w przenikanie się muzyki i teologii.

Jako inicjatorka międzynarodowego festiwalu „Panorama Sztuki Chrześcijańskiej MUSICA SACRA” w Skoczowie, przez wiele lat pełniła funkcję dyrektora artystycznego, z pasją promując muzykę sakralną. Jej koncerty, obejmujące repertuar od renesansu po współczesność, wzbogacały nie tylko polską scenę muzyczną, ale i międzynarodową. Laureatka Konkursu Organowego im. J.S. Bacha w Gdańsku – Bydgoszczy, koncertowała na festiwalach w Niemczech, Słowacji, Czechach, Francji i Finlandii, współpracując z wybitnymi chórami i orkiestrami.

Pozostawiła po sobie nie tylko bogaty dorobek artystyczny, ale także wielu wdzięcznych uczniów i współpracowników, którzy będą kontynuować jej dziedzictwo.

Cześć jej pamięci!

Pogrzeb odbędzie się 6.09.2024, godz. 14.00, kościół p.w. św. Mikołaja w Pierśćcu, k. Skoczowa.