Złoty Feniks dla ks. prof. Jerzego Szymika

29.09.2021 - 13:04 aktualizacja 30.09.2021 - 11:31
Redakcja: OO

Ks. prof. dr hab. Jerzy Szymik z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach otrzymał Złotego Feniksa – nagrodę główną Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Wyniki ogłoszono podczas XXVI Targów Wydawców Katolickich odbywających się od 23 do 26 września 2021 roku w Warszawie.

„Nagroda przyznana została za naukową i pisarską działalność laureata, który m.in. zgłębia chrystologię, metodologię teologii i teologię kultury, diagnozując z tej perspektywy współczesną cywilizację. Badając teologię i nauczanie Josepha Ratzingera/Benedykta XVI przyczynia się do recepcji jego myśli w Polsce. W opublikowanych tomikach poezji oraz na łamach prasy dzieli się swoimi przemyśleniami z pogranicza teologii i kultury, przyczyniając się do duchowego i kulturalnego ubogacenia czytelników” – napisano w uzasadnieniu.

Ks. prof. dr hab. Jerzy Szymik – kapłan Archidiecezji Katowickiej, teolog i poeta, wykłada teologię dogmatyczną. W latach 2004–2014 członek watykańskiej Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Od 2015 roku członek Komitetu Nauk Teologicznych PAN, a od 1991 roku stały współpracownik „Gościa Niedzielnego”. Laureat wielu nagród naukowych, w 2006 roku odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Ks. prof. dr hab. Jerzy Szymik

Ks. prof. dr hab. Jerzy Szymik | fot. Julia Agnieszka Szymala