Go to main content

University of Silesia in Katowice

  • Polski
  • English
search
Logo European City of Science 2024

Naukowcy z UŚ zaprojektowali nową kolumnę głośnikową

02.07.2018 - 14:11 update 24.01.2020 - 12:23
Editors: admin
Tags: patent
Dwie kolumny

Patenty Uniwersytetu Śląskiego

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego: dr hab. inż. Robert Koprowski oraz prof. zw. dr hab. inż. Zygmunt Wróbel opracowali model nowej kolumny głośnikowej do pomieszczeń zamkniętych w warunkach domowych i studyjnych. Dzięki temu osoby słuchające muzyki otrzymają zestaw głośników zajmujący niewielką przestrzeń i zapewniający jednocześnie bardzo dobrą jakość dźwięku. Wynalazek został objęty ochroną w Europejskim Urzędzie Patentowym.

Dostępne na rynku obudowy głośników wolnostojących przeznaczonych do małych, zamkniętych pomieszczeń mają zazwyczaj niewielkie rozmiary (kilkadziesiąt centymetrów wysokości) i są najczęściej umieszczane na metrowej podstawie, dzięki czemu głośniki średnio- i wysokotonowe znajdują się na poziomie głowy osoby słuchającej muzyki. Wielkość obudowy dopasowana jest do typu zastosowanych głośników oraz rozmiarów pomieszczenia, w którym mają być użytkowane. Takie konstrukcje, będące alternatywą dla klasycznych kolumn podłogowych, z jednej strony zajmują mniej przestrzeni, a drugiej składają się z monitorów głośnikowych nieosiągających tak niskiego zakresu przenoszonych częstotliwości, co skutkuje niższą jakością dźwięku.

Naukowcy z Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach UŚ skonstruowali nowatorską kolumnę głośnikową, w której wykorzystane zostały puste falowody pełniące również rolę podpór oraz komory, dzięki którym, przy zachowaniu niewielkich rozmiarów zestawu, zwiększony został zakres pasma przetwarzania gwarantujący równocześnie odtworzenie muzyki w satysfakcjonującej słuchacza jakości. Dzięki temu użytkownicy będą mogli otrzymać wysokiej klasy zestaw mini.
 

Kolumny głośnikowe
Kolumny głośnikowe wykonane z wykorzystaniem opatentowanych rozwiązań
Fot. dr hab. inż. Robert Koprowski
 

Zaprojektowana kolumna głośnikowa składa się z obudowy oraz dwóch głośników: niskotonowego i szerokopasmowego. Obudowę tworzą zestawy oddzielonych od siebie kilku komór górnych i komór dolnych. Głośnik szerokopasmowy został zamontowany w górnej przedniej komorze, przy czym promieniowanie akustyczne skierowane jest równolegle do podłoża. Z kolei głośnik niskotonowy znajduje się w dwóch pierwszych dolnych komorach – z wylotem promieniowania akustycznego skierowanym pionowo w dół. Oba zestawy połączone są za pomocą falowodów w postaci pustych rur pełniących jednocześnie funkcję podpory dla komór górnych, a także prętów przednich i tylnych. Dwa z nich stanowią połączenie galwaniczne pomiędzy głośnikiem szerokopasmowym a wyprowadzonymi w zestawie komór dolnych zaciskami zasilającymi, natomiast pozostałe stanowią wzmocnienie i usztywnienie całej konstrukcji. Dodatkowo zestaw komór dolnych umieszczono na nóżkach, co umożliwia swobodny wylot emitowanej wiązki fal dzwiękowych.

Dzięki skonstruowanym zestawom odpowiednio połączonych komór oraz falowodom naukowcy otrzymali zwiększony zakres pasma przetwarzania głośnika niskotonowego bez konieczności zwiększania gabarytów kolumny. Dodatkowo zastosowanie połączenia galwanicznego przy pomocy prętów i zacisków zasilających wyeliminowało konieczność doprowadzania zewnętrznego zasilania do szerokopasmowego głośnika, co zwiększa funkcjonalność zestawu. Tak zaprojektowane kolumny głośnikowe są również łatwe do montażu i demontażu.

return to top