• Polish

EOSC Festival – the National Tripartite Event Poland

28.11.2022 - 14:52 aktualizacja 28.11.2022 - 14:52
Redakcja: OO

EOSC Festival – the National Tripartite Event Poland to wydarzenie, które miało na celu popularyzację Europejskiej Chmury Otwartej Nauki (ang. European Open Science Cloud – EOSC). Festiwal odbywał się od 24 do 26 października 2022 roku w siedzibie Narodowego Centrum Nauki w Krakowie. Głównym celem EOSC jest zapewnienie europejskim naukowcom, firmom i obywatelom otwartego multidyscyplinarnego środowiska, w którym będą mogli publikować, znajdować dane i wykorzystywać je ponownie do celów badawczych, innowacyjnych i edukacyjnych. Temat przewodni konferencji to „Otwarta nauka dla lepszej nauki” („Open Science for Better Science”).

Organizacja festiwalu jest związana z pełnioną przez Narodowego Centrum Nauki rolą krajowego przedstawiciela w Stowarzyszeniu EOSC. Konferencja miała na celu przede wszystkim prezentację Europejskiej Chmury Otwartej Nauki oraz zwiększenie widoczności EOSC w Polsce poprzez informowanie krajowego środowiska naukowego o projektach EOSC i ich rezultatach. Jej założeniem było również wzmocnienie współpracy i dialogu pomiędzy kluczowymi interesariuszami EOSC i przedstawienie przykładów najlepszych polskich i zagranicznych praktyk istotnych dla EOSC w zakresie infrastruktury, usług i narzędzi oraz umiejętności i kompetencji.

Pierwszy dzień obrad poświęcony był tematom związanym z hasłem „EOSC dla otwartej nauki”, w szczególności założeniom stojącym za inicjatywą EOSC, celom i wyzwaniom pojawiającym się w kontekście wdrażania polityki otwartej nauki w Polsce oraz najlepszym praktykom przy jej wdrażaniu. W kolejnych dniach uczestnicy skupili się na praktycznych aspektach dotyczących otwartej nauki. W konferencji udział wziął przedstawiciel Działu Nauki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Temat nauki otwartej w świetle europejskich i krajowych regulacji nabiera dla uczelni coraz większego znaczenia i zapoznawanie się z najważniejszymi rozwiązaniami oraz praktykami w zakresie infrastruktury, usług, narzędzi i umiejętności wchodzi dla pracowników nauki w zakres niezbędnych kompetencji.

uczestnicy panelu dyskusyjnego

Panel „Wdrażanie otwartej nauki w Polsce w kontekście rozwoju EOSC w Europie” („Implementation of Open Science in Poland in the context of EOSC development in Europe”) | fot. Maciej Bisaga

uczestnicy spotkania

Panel „EOSC i rozwój polityki otwartej nauki w Polsce: cele i wyzwania” („EOSC and Open Science Policy Development in Poland: objectives and challenges”) | fot. Maciej Bisaga