Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polish
  • English
Inicjatywa Doskonałości Badawczej
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Swoboda badań | Podcast o XIII-wiecznym jarlu Orkadów

27.01.2023 - 09:27 aktualizacja 21.08.2023 - 14:26
Redakcja: OO

INICJATYWA DOSKONAŁOŚCI BADAWCZEJ


SWOBODA BADAŃ – NAUKA DLA PRZYSZŁOŚCI

Cykl „Swoboda badań – nauka dla przyszłości” to artykuły, wywiady i krótkie filmy prezentujące badania laureatów konkursu „Swoboda badań”

dr hab. Jakub Morawiec, prof. UŚ

Podcast o XIII-wiecznym jarlu Orkadów

Był utalentowanym poetą, wytrawnym politykiem i nieustraszonym wędrowcem. Rögnvald Koli Kolsson – XIII-wieczny jarl Orkadów – pisał subtelne utwory miłosne, skutecznie walczył o władzę i zorganizował niezwykłą wyprawę do Ziemi Świętej. Życie i twórczość średniowiecznego władcy stały się przedmiotem badań, które prowadzi dr hab. Jakub Morawiec, prof. UŚ z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego. W rozmowie poświęconej postaci Rögnvalda Koli Kolssona naukowiec z Instytutu Historii przywołuje barwne epizody z życia jarla, czyta fragmenty jego poezji w oryginale i tłumaczeniu, a także opowiada o Kirkwall na Orkadach, gdzie do dziś znajduje się katedra św. Magnusa, której budowę Rögnvald zainicjował. Warto również poznać zdanie prof. J. Morawca na temat skandynawskiego black metalu oraz serialu „Wikingowie”.

Prace prowadzone przez prof. J. Morawca realizowane są w ramach konkursu „Swoboda badań” (Inicjatywa Doskonałości Badawczej).

return to top