Z przyjemnością informujemy, że gośćmi specjalnym VII Kongresu Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, który odbędzie się w dniach 22-24 września 2025 roku na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, będą prof. Rachel Gibson oraz prof. Claes de Vreese – uznani na arenie międzynarodowej badacze i eksperci w dziedzinie polityki cyfrowej!
Profesor Rachel Gibson jest zatrudniona na stanowisku profesora na Uniwersytecie w Manchesterze, gdzie od 2007 roku prowadzi badania w Instytucie Zmian Społecznych. W latach 2016 – 2019 pełniła funkcję dyrektorki Instytutu Badań Społecznych im. Cathie Marsh (CMI), jednego z czołowych ośrodków badań ilościowych w Wielkiej Brytanii. W centrum jej zainteresowań badawczych znajdują się zagadnienia związane z wpływem technologii cyfrowych na procesy demokratyczne i kampanie wyborcze. Realizowała liczne projekty badawcze finansowane przez prestiżowe instytucje, takie jak Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC), Brytyjska Rada ds. Badań Społeczno-Ekonomicznych (ESRC) oraz Australijska Rada ds. Badań Naukowych (ARC). Była również głównym badaczem w ramach Australijskiego Badania Wyborczego oraz współtwórczynią komponentu internetowego Brytyjskiego Badania Wyborczego w 2015 roku.
Jest autorką licznych publikacji, w tym książki „When the Nerds Go Marching In”, a także wielu artykułów naukowych dotyczących mikrotargetowania politycznego, mobilizacji wyborców oraz roli mediów społecznościowych w demokracjach cyfrowych. Jej interdyscyplinarne podejście oraz wkład w rozwój metodologii badań politycznych zostały docenione m.in. przez British Academy i European Science Foundations. Udział prof. Rachel Gibson w Kongresie PTKS 2025 to wyjątkowa okazja do spotkania z naukowczynią, której badania i doświadczenie mają globalne znaczenie dla współczesnego medioznawstwa.
Profesor Claes de Vreese zatrudniony na Uniwersytecie Amsterdamskim, jeden z czołowych europejskich ekspertów w dziedzinie polityki cyfrowej. Od 2021 roku pełni funkcję Uniwersyteckiego Profesora ds. Sztucznej Inteligencji i Społeczeństwa, gdzie bada wpływ technologii cyfrowych na demokrację. Kieruje Katedrą Komunikacji Politycznej w Amsterdam School of Communication Research (ASCoR), od 2005 r. prowadzi badania nad mediami, opinią publiczną i kampaniami wyborczymi.
Jest współtwórcą AI, Media & Democracy Lab oraz współdyrektorem platformy Information, Communication and the Data Society (ICDS). Założyciel Centrum Polityki i Komunikacji, redaktor naczelny czasopisma „Political Communication” i autor ponad 300 publikacji naukowych. Prowadzi badania porównawcze, które obejmują różne kraje Unii Europejskiej, jak i również Stany Zjednoczone.
Laureat prestiżowej nagrody Nils Klim Prize oraz licznych grantów badawczych, m.in. od Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) i Holenderskiej Organizacji ds. Badań Naukowych (NWO). Członek Królewskiej Holenderskiej Akademii Sztuk i Nauk oraz były przewodniczący jej Rady Nauk Społecznych.