asa

Za nami 23. Zimowe Seminarium Katowice-Debrecen

09.02.2024 - 21:12 aktualizacja 12.02.2024 - 18:46
Redakcja: Dawid Czapla

Zimowe Seminarium Katowice-DebrecenW dniach 31 stycznia – 3 lutego 2024 r. w Brennej (hotel Kotarz) odbyła się 23. edycja Zimowego Seminarium Katowice-Debrecen.

Seminaria zimowe Katowice-Debrecen stanowią wydarzenie cykliczne, tradycyjnie organizowane od 2001 r. na przemian: w Polsce i na Węgrzech. Jedynie w roku 2021 seminarium nie odbyło się z powodu pandemii. Tematyka seminariów koncentruje się głównie wokół zagadnień z teorii równań i nierówności funkcyjnych.

W tym roku (2024) seminarium odbywało się pod auspicjami Europejskiego Miasta Nauki Katowice i odpowiednie akcenty znalazły się zarówno na sali obrad, jak i w internecie.

W seminarium biorą udział uczestnicy zaproszeni imiennie przez organizatorów. Głównym organizatorem tegorocznego seminarium był prof. dr hab. Maciej Sablik, który występował w imieniu Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego. Organizatorem honorowym był prof. dr hab. Roman Ger, długoletni uczestnik seminariów i emerytowany profesor Uniwersytetu Śląskiego.

Lista zaproszonych gości (dostępna tutaj) obejmowała 30 matematyków: 14 spośród nich reprezentowało ośrodek katowicki (w sensie szerszym, bowiem pojawili się w tej grupie przedstawiciele uczelni krakowskich, rzeszowskich i zielonogórskich), 16 zaproszonych pochodziło z Debreczyna (również w sensie szerszym: przyjechali goście z Nyiregihaza i Miskolca). Reprezentowani byli profesorowie, doktorzy habilitowani, adiunkci i doktoranci, którzy wygłaszali odczyty na temat wyników własnych badań.

W ramach seminarium, odbyło się 10 sesji plenarnych, w czasie których wygłoszono 30 odczytów (pełna lista poniżej). Ponadto odbyła się sesja problemów i uwag. Uczestnicy żywo dyskutowali zarówno po odczytach, jak i w czasie wolnym od zajęć. Przedstawiono szereg nowych rezultatów, inspirujących do dalszych badań.

Sekretarzem naukowym konferencji był dr Radosław Łukasik, który opracuje z niej merytoryczne sprawozdanie (Reports); wkrótce ukaże się ono w czasopiśmie Annales Mathematicae Silesianae.

Pragniemy również poinformować, iż powstała (a raczej została wskrzeszona) strona internetowa wydarzenia: https://konferencia.unideb.hu/en/KDWS2024, na której można znaleźć szczegóły dotyczące zarówno samej konferencji, jak i miejsca jej odbywania się.

Wciąż dostępna jest także archiwalna strona http://www.math.us.edu.pl/K-DWSfe.html, zawierająca odnośniki do opublikowanych w Annales Mathematicae Silesianae sprawozdań z seminariów organizowanych w latach 2015-2019.

Wydarzenie realizowane było w paśmie Miasto-Region-Akademia w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

• Roman Badora, Searching for new versions of the Kranz separation theorem.
  • Mihály Bessenyei, Existence theorems for invariance equations.
  • Zoltán Boros, An alternative equation involving two generalized monomials
  • Jacek Chmieliński, Alternate additivity of the Birkhoff-James orthogonality.
  • Jacek Chudziak, Risk diversification with the zero utility principle.
  • Attila Gilányi, Determining types of functional equations with computer.
  • Richárd Grünwald, Properties of the set of solutions of the global comparison problem of Gini means.
  • Eszter Gselmann, A characterization of di_erential operators in the ring of complex polynomials.
  • Justyna Jarczyk, Characterization of complex-valued exponential functions via an iterative functional equation.
  • Witold Jarczyk, Extension theorem for simultaneous q-di_erence equation and some its consequences.
  • Tibor Kiss, On a non-symmetric version of the drop theorem.
  • Iqbal Mehak, Quadratic functions as solutions of polynomial equations.
  • Radosław Łukasik, Definition and properties of a fuzzy Xor.
  • Rayene Menzer, An alternative equation for polynomial functions on locally compact Abelian groups.
  • Gábor Marcell Molnár, On approximate convexity.
  • Gergő Nagy, Points of operator convexity of functions on operator algebras.
  • Andrzej Olbryś, On approximate convexity.
  • Zsolt Páles, Taylor-type theorems with respect to Chebyshev systems.
  • Paweł Pasteczka, Multivariable generalizations of bivariate means via invariance.
  • Patryk Rela, The Orlicz premium principle under uncertainty.
  • Maciej Sablik, Generalized discount factors.
  • Justyna Sikorska, On a characterization of the logarithmic mean.
  • László Székelyhidi, On the Spectral Synthesis Theorem of Laurent Schwartz.
  • Patrícia Szokol, Some results and open questions on quasi-arithmetic means.
  • Tomasz Szostok, Inequalities for 2-convex functions involving signed measures.
  • Lan Nhi To, Computer assisted investigation of Levi-Civita type functional equations.
  • Norbert Tóth, The coincidence set of generalized monotone functions.
  • Péter Tóth, On measurable solutions of an alternative functional equation.
  • Paweł Wójcik, On an orthogonality equation in _nite-dimesional normed spaces.
  • Sebastian Wójcik, Comonotonic additivity of the zero utility principle under uncertainty.