Instytut Nauk o Sztuce

Dr Oskar J. Rojewski laureatem konkursu SONATA 18

22.05.2023 - 11:46 aktualizacja 22.05.2023 - 11:46
Redakcja: am

Wśród laureatów konkursu SONATA 18 znalazł się dr Oskar J. Rojewski, pracownik Instytutu Nauk o Sztuce Uniwersytetu Śląskiego. Projekt „Krytyka traktatu „Het Schilder-Boeck” (Księga o malarstwie) i śledzenie migracji mistrzów flamandzkich (XV-XVI wiek)” wyłoniony został w panelu HS2 Kultura i twórczość kulturowa.

Projekt ma za zadanie analizę̨ zjawiska emigracji i jej różnorodności, studiując wędrówki artystów wykształconych we Flandrii w XV i XVI wieku. Migracje artystyczne oprócz rozpowszechniania ikonografii, techniki oraz stylu twórców niderlandzkich stanowiły jeden z czynników rozwijających uniwersalizm sztuki i kultury w renesansowej Europie. Dzięki badaniom nad artystami migrującymi, możliwym będzie poznanie ich międzynarodowych doświadczeń, recepcji innych kultur w sztuce oraz sprawdzenia w jaki sposób krótkie wyprawy, bądź wieloletnie pobyty na obczyźnie ukształtowały ich indywidualny styl artystyczny. Tematyka ta pozwala na zrozumienie migracji jako jednego z wielu procesów kulturotwórczych, dzięki któremu artyści nie tylko doskonalili swoje umiejętności w zupełnie innych warunkach od tych które znali na co dzień, ale również jako zjawiska integracji różnorodnych środowisk artystycznych.

logo Narodowe Centrum Nauki

okładka traktatu Het Schilder-Boeck