Konkurs „Swoboda badań”, realizowany w ramach Inicjatywy Doskonałości Badawczej, jest inicjatywą, która od lat cieszy się dużym zainteresowaniem naukowców Uniwersytetu Śląskiego.
Tegoroczna edycja – „Swoboda badań | w Mieście Nauki” – stanowiła ważny element działań strategicznych realizowanych w ramach zadań Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Ośmiu pracowników Instytutu Psychologii otrzymało finansowanie na swoje badania naukowe!
- Dr Elżbieta Biolik „Ciemne cechy osobowości a ostracyzm w miejscu pracy”
- Dr Anna Brandt-Salmeri „Zdrowie psychiczne kobiet w ciąży i w okresie okołoporodowym – narzędzia diagnozy wykorzystywane w psychologii prokreacji”
- Dr Edyta Charzyńska, prof. UŚ „Wybaczanie i wdzięczność a dobrostan osób z chorobami reumatycznymi i chorobami układu mięśniowo-szkieletowego”
- Dr Anna Kołodziej-Zaleska „Zaburzenia snu taty w procesie jego adaptacji do ojcostwa – standaryzacja i normalizacja kwestionariuszy psychologicznych dotyczących ojcostwa oraz badanie pilotażowe z ich wykorzystaniem”
- Dr Marcin Moroń „Proaktywna i reaktywna agresja wobec partnera romantycznego: przygotowanie metody pomiaru i badanie jej trafności”
- Dr Mariola Paruzel-Czachura, prof. UŚ „Wpływ wartości moralnych na wartości estetyczne”
- Dr Anita Pollak, prof. UŚ „Współpraca czy konflikt? Wpływ konfliktu w zespole człowiek-robot i informacji zwrotnej otrzymanej od robota na stres i wydajność. Rola zaufania do cobota”
- Dr Jagoda Różycka „Rola maskulinizacji ciała jako konsekwencji doświadczania złożonego zespołu stresu pourazowego wśród nieheteronormatywnych mężczyzn”