Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  
Instytut Psychologii
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

dr Wiola Friedrich-Pyrak dla Widzialnej Psychologii

04.02.2024 - 11:41 aktualizacja 04.02.2024 - 11:41
Redakcja: elzbietabiolik
Tytuł: Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci

Autor: Linda Polman

Gatunek: reportaż

Zagadnienia psychologiczne: psychologia sądowa; psychologia resocjalizacyjna; penitencjarystyka

Kto poleca: dr Wiola Friedrich

 

            Zastanawialiście się czasem nad historią kary śmierci? Czy są dziś kraje, w których nadal obowiązuje i jest wykonywana? Jak wygląda egzekucja i jak szybko się ją wykonuje? Ile czasu skazany przebywa w celi śmierci i czy w ostatnim dniu życia może zażyczyć sobie hamburgera z frytkami? Czy siada na krześle elektrycznym, jest prowadzony do komory gazowej, rozstrzeliwany, wieszany czy może dostaje śmiertelny zastrzyk? A co z „laleczkami”, czyli kobietami, które zdecydowały się na małżeństwo z osadzonymi w celach śmierci? Dlaczego mają w sobie tyle empatii, zrozumienia i troski dla najgroźniejszych przestępców? Dlaczego najgroźniejsi przestępcy pociągają kobiety? I czym jest hybristofilia?

            „Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci” to reportaż holenderskiej dziennikarki Lindy Polman, która opisuje skomplikowaną sytuację teksańskich skazańców na tle amerykańskiego systemu karnego oraz historię kobiet, które zakochały się korespondencyjnie w mordercach i często decydowały się zmienić dla nich całe swoje życie. W książce przyglądamy się rodzinom, które często oglądają egzekucję przez okno oraz „gapiom”, którzy wyczekują przed więzieniem na wykonanie wyroku. Są wśród nich i przeciwnicy, i zwolennicy kary śmierci. Prócz tego reportaż analizuje współczesne sposoby wykonywania kary śmierci i występujące na tym tle dylematy etyczne. W końcu możemy też zobaczyć jak wyglądają ostatnie chwile skazańca przed egzekucją.

Inny wątek to historie kobiet, które od organizacji humanitarnych dostały adresy więźniów skazanych na śmierć i rozpoczęły z nimi korespondencję. Na jednym liście często się nie kończy. „Laleczki” kontaktują się z adwokatami, zbierają środki na kolejne apelacje, odchodzą od swoich dotychczasowych partnerów, by związać się z mężczyznami, z którymi zobaczą się kilka razy w sali widzeń lub nawet nigdy.

Jeśli szukacie historii, które poruszają, ciekawią lub szokują, sięgnijcie po tę lekturę. Bez względu na to, czy jesteście przeciwnikami czy zwolennikami kary śmierci…

img
return to top