Instytut Sztuk Plastycznych

dr hab. Tomasz Jędrzejko, prof. UŚ

Malarz i grafik. W latach 2000–2005 studiował w ASP w Łodzi, którą ukończył z wyróżnieniem w Pracowni Grafki Wydawniczej prof. Stanisława Łabęckiego, Pracowni Sitodruku prof. Andrzeja Smoczyńskiego oraz Pracowni Malarstwa prof. Ryszarda Hungera. Od 2005 do 2008 r. był asystentem w Pracowni Malarstwa prof. Ryszarda Hungera w macierzystej uczelni. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2009 r. W 2011 r. uzyskał stopień doktora sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 2019 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego sztuki. Jest zatrudniony na stanowisku profesora w Instytucie Sztuki na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest autorem 20 wystaw indywidualnych i uczestniczył w ponad 150 wystawach zbiorowych. W swej twórczości koncentruje się na rozwijaniu zagadnień związanych z op-artem, minimal-artem, abstrakcją geometryczną oraz geometrią dyskursywną. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafki w Krakowie, Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, Kolekcji Sztuki Geometrycznej CS Galerii EL w Elblągu, Kolekcji Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego w zbiorach Muzeum Lubelskiego w Lublinie oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Ultramaratończyk, triatlonista. Uczestnik Zawodów Ironman. W 2019 roku ukończył Spartathlon – bieg z Aten do Sparty na dystansie 246 km. Reprezentuje Sidor Team Polska oraz KS Sprint Bielsko-Biała.