Instytut Sztuk Plastycznych

Prof. dr hab. Aleksander Ostrowski

Absolwent Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dyplom zrealizował w zakresie grafiki warsztatowej (1988). W 1997 obronił z wyróżnieniem doktorat z dziedziny socjologii kultury na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego pod opieką Prof. Wojciecha Świątkiewicza. W 2001 na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zrealizował przewód kwalifikacyjny II st. z dziedziny sztuk plastycznych (dyscyplina artystyczna grafika). W 2014 na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. Od 1988 pracuje w Instytucie Sztuk Plastycznych na Macierzystej Uczelni. Zainteresowania artystyczne Aleksandra Ostrowskiego nie ograniczają się do jednej dyscypliny – zajmuje się rysunkiem, grafiką warsztatową i komputerową, fotografią, projektowaniem graficznym, projektowaniem wnętrz i mebli. Rysunek traktuje jak autonomiczną dziedzinę sztuki. Eksperymentuje wykorzystując różnorodne techniki rysunkowe, szczególnie dbając o specjalnie spreparowane podłoże rysunkowe. Szanując klasyczne techniki grafiki warsztatowej zajmuje się również grafiką komputerową. Realizuje prace z zakresu klasycznej fotografii czarno-białej i barwnej fotografii cyfrowej. Zajmuje się również grafiką projektową (plakat, okładki płyt, okładki książek, logo, katalogi wystaw). Jest autorem ponad stu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Aktywnie uczestniczy w promocji kultury plastycznej, prowadzi warsztaty plastyczne (krajowe i międzynarodowe). Zainteresowania pozazawodowe to: muzyka, film, billard oraz majsterkowanie i ogrodnictwo.