Instytut Sztuk Plastycznych

Prof. dr hab. Elżbieta Kuraj

Jest absolwentką katowickiego Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1982 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w zakresie projektowania książki. Była współzałożycielką Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” w Tychach, którą prowadziła w latach 1995-1999. Od 20 lat jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie. W latach 2012-2016 pełniła funkcję wicedyrektora ds. artystyczno-naukowych w Instytucie Sztuki. W 2012 roku uzyskała tytuł naukowy Profesora. W swojej działalności artystycznej angażowała się w organizację wystaw interdyscyplinarnych, wystaw malarstwa i emalii artystycznej. Wielokrotnie pełniła funkcję jurora w konkursach sztuki, między innymi przewodniczyła Jury 10. Międzynarodowego Biennale Miniatury w Częstochowie. Od 2010 roku współpracuje z Fundacją Email Art Association we Frydlandzie nad Ostrawicą (Czechy), organizując sympozja i wystawy polsko-czeskie reaktywujące technikę emalii artystycznej w Polsce. Ma na swoim koncie 62 wystawy indywidualne i udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą oraz ponad 20 nagród za twórczość malarską. Ostatni cykl prezentacji realizowanych w trzyletnim projekcie „Harmonia/dysonans” obejmował 9 wystaw indywidualnych Elżbiety Kuraj i Janusza Karbowniczka, zorganizowanych w galeriach i ośrodkach muzealnych w Polsce i Niemczech. Aktualnie – we współpracy z MDSM –  w Oświęcimiu realizuje projekt Pamięć, poświęcony 75. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. W projekcie tym uczestniczą twórcy emalii artystycznej z 6 krajów europejskich. Elżbieta Kuraj pełni funkcję kuratora i współorganizatora spotkań, sympozjów i wystawy zamykającej projekt.